Çocuklarda Ağız Kenarı Yaraları Neden Olur?

Çocuklar henüz küçükken neyin temiz veya neyin kirli olduğunu tam olarak kavrayamazlar. Bu yüzden olacak ki sık sık kirlenip hasta olurlar. Çoğu aile bunu bildikleri için çocuklarını korumak ister. Fakat bunu başaramadıklarında ise çocukları hasta olabilir. Öyle ki çocuklar ağzına temiz olsun veya olmasın her şeyi alırlar. Bu durum oldukça tehlikelidir. Çünkü çocuklar ağzına aldıkları pis şeylerden mikrop kapabilir. Buda hasta olmalarına ve ağız kenarlarında birtakım yaralar oluşmasına sebep olacaktır. Bu yüzden olacak ki sürekli ağız kenarlarında yara oluşur.

Ağız kenarlarında oluşan yaraların tek sebebi bu değildir. Ağız kenarlarında oluşan yaraların bir diğer sebebi ise oyuncaklardır. Çocuklar oyuncakları yerlere atıp tekrar ağzına alabiliyorlar. Bu da onların gelişmemiş bağışıklık sistemi karşısında güçsüz bir hale sokabiliyor. Bunun yanı sıra emzikler de sık sık yere düşebiliyor. Yere düşen ıslak veya kuru emzikler mikrobu anında kendine çekiyor. Mikroplu olan emziği emen çocuk ise birkaç güne hasta olabiliyor. Bu yüzden emzik emen çocuklar anne veya baba kontrolünde olmalıdır. Aksi takdirde hasta olması içten bile değildir.

Emzikler Nasıl Mikroplardan Korunmalıdır?

Emzikler çocukların en çok kullandığı ögelerin başında gelir. Öyle ki sıkı sık yere düşürmeleri de kaçınılmaz bir sonucudur. Aileler yere düşen emzikleri tespit edip iyice yıkamalıdır. Çocuk emziği bıraktığında ise akşamdan suya koymalıdırlar. Emziklerin kullanım tarihi gözetilmeli ve sürekli olarak yenilenmelidir. Bu durum çocukların daha az hastalanmasına ve daha fazla korunmasına yardımcı olacaktır.

Çocuklar Kaç Yaşında Emziği Bırakabilirler?

Ağız yaralarının veya ağız çevresinde ki yaraların çoğu emzikten kaynaklanır. Bu yüzden çocuğa gerekmedikçe emzik vermek yanlıştır. Çocuklar küçük yatan itibaren emzik kullanırlar. Bu durum 5-6 yaşlarına kadar devam edebilir. Daha sonra bağımlılık yapmadan çocuğa bir daha emzik verilmemelidir. Emziklerin çok emilmesi de çocuğu hasta edebilir.

Bir Emzik Ne Kadar Kullanılabilir?

Bir yeni alınmış emzik en fazla yedi ay kullanılabilir. Fakat emziklerin etiketinde bulunan son kullanım tarihine dikkat edilmelidir. Aksi halde çocuğun ağzında yaralanmalar çıkabilir.

Yorum yapın