Cinsel İlişki Sonrası Kanama Durumu

Cinsel ilişki, çok uzun çağlardır insan hayatında oldukça önemli bir yere sahiptir ve söz konusu bu ilişkiler öncesinde, sırasında ve sonrasında da dikkat edilmesi gerekli olan pek çok farklı nokta mevcuttur. Cinsel ilişki esnasında doğru olarak uygulanması gerekli olan da birçok farklı etmen vardır ve bu durumlar tıp alanında uzman pek çok hekim tarafından belirtilmiştir. Özellikle günümüzde ekstra bir dikkat edilmesi gerekli olan bu durumlardan bir tanesi de ilişki sonrası kanama durumudur. Söz konusu partnerlerden herhangi bir tanesinde meydana gelebilen bu durumlar, esasında oldukça önemli bir sonuç olarak karşımıza çıkmaktadır. Genel olarak vajinal kanama olarak kadın bireylerde gözlemlenmekte olan bu gibi durumların birçok farklı temel etmeni mevcuttur.

İlişkiden Sonra Olabilecek Kanama Normal Midir?

Söz konusu ilişki sonrası kanama durumları, cinsel ilişki esnasında veyahut cinsel ilişkinin ardından da ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi kanama durumları pek çok farklı önemli hastalıkların habercisi olarak da karşımıza çıkabilmektedir. Genel olarak halk arasında ilk cinsel ilişkiden sonra görülen vajinal kanama durumu normal olarak bilinse de bu durum çeşitli tıbbi rahatsızlıkların da bir belirtisi olarak kendisini gösterebilmektedir. Özellikle kadın bireylerde vajinal kanama olarak kendisini gösteren bu gibi durumlar, profesyonel hekim gözlemi doğrultusunda kontrol altına alınmalıdır. Eğer söz konusu cinsel ilişkinin ardından özellikle kadın partnerlerde bu gibi durumlar görülüyorsa, direkt olarak jinekolog hekime başvurulması ve bu bağlamda profesyonel tıbbi destek alınması elzemdir.

Cinsel İlişki Sonrası Kanamalarda Tedavi Gerekli Midir?

Temel olarak ilişki sonrası kanama durumlarının riskini artıran pek çok farklı yaygın faktör mevcuttur. Söz konusu cinsel ilişki sonrası kanamalara yol açan bu tip faktörlere;

  • Vajinal kuruluk ve genel susuzluk durumu,
  • Bağışıklık sistemi baskılayıcı etki eden ilaçlar,
  • Ailede vajinal kuruluk öyküsü ve sert cinsel ilişki,
  • Rahim ağzı kanseri veya ailede bu tip kanser öyküsü,
  • Menopoz öncesi ve menopoz sonrası dönemler ve
  • Son olarak da korumasız cinsel ilişki örnek olarak verilebilir.

Bahsi geçen bu faktörler bireylerin çeşitli hastalık ve rahatsızlık durumlarından şüphelenmesi için oldukça büyük kriterlerdendir. Cinsel ilişki esnasında veya cinsel ilişkiden sonra bu tip kanamalar gözlenmekte olan bireylerin direkt olarak hastaneye başvurmaları gereklidir. Profesyonel düzeyde jinekolog hekim tavsiyesi almaları elzem olan bu bireyler, söz konusu uzman hekimin tavsiyeleri sonucunda da çeşitli tıbbi tedavilere de tabi tutulabilmektedir.

 

Yorum yapın