Cilt Lekeleri Nasıl Temizlenir? 2021’in Cilt Lekesi Temizliği İçin En Etkili 3 Yöntemi

Cilt lekelerinin temelinde güneş ışınları vardır. Bu durumumdan kurtulmak için de cildimizin açıkta kalan yerlerine güneş ışınlarından zarar görmemizi engelleyecek krem sürmeliyiz. Bu sayede güneş ışığından görülecek zararlar minimize edilmiş olur. Ancak özellikle yaz aylarında artan sıcaklıkla beraber güneş ışınlarının daha dik bir şekilde cilde temas etmesi cildimizi tahrip edebilir. Bu durumda iyi bir cilt bakımı için cilde sadece krem sürülmesi yeterli olmaz. Ayrıca cildimizde görülen lekeler dışında başka cilt problemlerimizde olabilir. Bunun için bazı yöntemlerin uygulanması cildimiz için oldukça sağlıklı olacaktır. Bunun için cildimizde meydana gelen problemin ne olduğu iyice öğrenmeliyiz. Bu sayede cildimizde oluşan sorunlara göre daha uygun bir tedavi yöntemini uygulayabiliriz.

Cilt Lekeleri için Tedavi Yöntemleri

Oksijen Terapisi

Cilt sorunlarının giderilmesindeki yöntemlerden birisi oksijen terapisidir. Kirlenen cildin temizlenip nemlenmesine ve oksijen teneffüs etmesi sağlanır. Foto yaşlanma tedavisinde de güvenle kullanılan bir yöntemdir.

Kimyasal Peeling

Kimyasal peeling işlemi de cilt lekelerinin giderilmesindeki etkili yöntemlerden birisidir. Ancak bu yöntem basit bir cilt temizliği olmayıp uzman dermatologlar tarafından yapılmalıdır. Ciltteki ölü hücre tabakasını ortadan kaldırmaya yarayan bu yöntemin cilde oldukça yararları vardır. Ciltteki lekeleri gidererek kırışıklıkları azaltır. Ciltte aknelerden dolayı oluşan izlerin yok edilmesine ve cildin nem yağ dengesinin korunmasına katkıda bulunur ve cilde homojen görünümlü bir canlılık kazandırır. Ancak kimyasal peeling işlemi cildi tazelerken belirli aralıklarla yapılmasına dikkat edilmelidir. Bu zaman aralıklarını öğrenmek için dermatoloji uzmanınızdan bilgi almayı unutmayın.

Mezolifting

Yüzde oluşan lekelere yönelik uygulanan diğer bir işlem mezoliftingdir. Yüzün nemlendirir. Yüze dolgunluk vererek cildi gençleştirir ve cilt lekelerinin giderilmesini sağlar. İşlem, cilde hiyaluronik asit ve baz mineral ve vitaminlerinden oluşan bir karışım enjekte edilerek gerçekleştirilir. Özellikle son dönemlerde oldukça sık başvurulan yöntemlerden birisi de botoks ve dolgu işlemleridir. Yüzde oluşan kırışıklıkların giderilmesini ve yüzün daha canlı ve sağlıklı görünmesini sağlar. Günümüzde cilt lekeleri artık lazer tedavisi ile de yapılabiliyor. Kısa sürede cildin gerilmesini ve homojen bir görünüm kazanmasını sağlayan bu yöntem özellikle güneşten kaynaklı lekelerin tedavisinde oldukça işe yarıyor.

Yorum yapın