Cilt Kuruluğu İçin Alabileceğiniz Önlemler

Cilt kuruması, her bireyde belli zamanlarda görülebilmektedir. Cilt kuruduğunda birçoğumuz nemlendirici kullanarak geçici çözümler üretebiliriz. Eğer cildiniz uzun zamandan beri kuruysa, nemlendiriciler işe yaramaz ve uzman cilt doktorundan yardım almanız gerekir. Cildi kuru hale getiren birden fazla neden vardır. Sizde içeriğimize okumaya devam edin ve cilt kuruması neden olur sorularınıza cevap bulun.

Duşta geçirdiğiniz zamanı olabildiğince kısa tutun: Evet yanlış duymadınız!

Duşta geçirdiğiniz süre ne kadar uzun olursa vücudunuz o kadar su ve yağ kaybeder. Bu durumda cildiniz ve vücudunuz kurumaya başlar. Duşta geçirdiğiniz süreyi olabildiğince kısa tutun ve çok sıcak su ile duş almamaya özen gösterin.

Kullandığınız kozmetik ürünlerinde cilt kuruluğuna sebep olduğunu unutmayın. Duştan sonra cildinize uygun ve alerjik reaksiyon göstermeyen cilt nemlendiricinizi kullanınız. Ellerinizi olabildiğince soğuktan korumaya çalışın. Soğuk havalar vücudunuzda ve cildinizde kuruluğa sebep olur . Özellikle kıs aylarında nem oranı düşük olacağı için dışarı çıkmadan önce eldiven giymekte fayda var.

Cilt ve vücut nemlendiricileri ile vücudunuzun kurumalarına karşı koruyabilirsiniz. Giysileriniz olabildiğince dar giymemeye özen gösterin. Bunun sebebi ise dar giydiğiniz kıyafetler vücudunuzda sürtünme oluşturabileceği için cildinizde kuruluğa neden olur.

Evinizi veya bulunduğunuz iş yerinizde ortamı nemlendirerek cilt kuruluğu sorununu ortadan kaldırın. Klima gibi cihazlar ortamda nem düşmesine yol açacağı için klima bulunan ortamları nemlendirmeyi unutmayın. Cilt kuruluğunun nedenleri başlıca şunlardır: vücudunuz çok yağ ve su kaybı yaşadığı için cildinizde kurumaya sebep olur. Özellikle soğuk havalarda kış aylarında nem oranı düşeceği için cilt kuruluğu şikâyetleri sık görülür. Kuru cilt gerginleşir, sertleşir.

  • Kuru ciltler neye sebep olurlar?
  • Kuru cilt şikâyetleriniz artarsa deriniz pul pul dökülür
  • Cildinizde çatlamalar olabilir,
  • Egzama ve sedef gibi cilt hastalıları görülebilir,
  • Deriniz soyulabilir hale gelir,
  • Cildiniz döküldüğünde kolay yaralanabilirsiniz,

https://youtu.be/cM7I6086AIQ

Kuru Ciltlere Faydası Olan Vitaminler Ve Besinler

Parlak ve nemli bir cilt istiyorsanız gerekli vitamin ve mineralleri almanız gerekir. Cilde iyi gelen  vitaminler ve minerallere sahip yiyecekler başlıca şunlardır; A,B, ve E vitaminleri, patates,kayısı,havuç ve mango gibi A vitaminleri bakımından zengin meyveler ve sebzeler, E vitamini ise: fındık,ıspanak,bitkisel yağlar zeytin ve kuşkonmaz gibi besinlerde bulunur turunçgiller ve bol yeşil yapraklı sebzeler B vitamini açısından zengindir, Cilt kuruluğunu önlemek için bol bol meyve ve sebzelerden tüketmeye gayret gösterin.

Yorum yapın