Kadınlar İçin Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Güzel, sağlıklı bir cilt bakımı için en önemli şey cildin nem dengesini sağlamaktır. Cilt nemi dengeli olduğunda kullanılan kozmetik ürünlerinin de cildinizde daha iyi ve kalıcı olduğunu göreceksiniz. Ancak kozmetik ürünleri kullanmak anlık olumlu sonuç verirken farklı sağlık sorunlarının tetikleyicisi olabilmektedir. Sorunlarla karşılaşmamak adına yapabileceğiniz en iyi yöntem doğal cilt bakım ürünleri kullanmaktır. Bu yazımızda cilt bakımı nasıl yapılır, cilt temizliği nasıl yapılır gibi soruları yanıtlayacağız.

Günlük Cilt Temizleme ve Cilt Bakımı Rutinimiz Nasıl Olmalı?

Cilt temizliğinde ilk adım gün boyu makyajlı kalmış ve tıkanmış olan gözeneklerden kurtulmaktır. Cilt temizleme için gerekli olan makyaj temizleme suyu veya makyaj temizleme köpüğüdür. Köpük temizleyiciler yapısı bakımından daha kullanışlıdır. Cilt temizleme suyunu pamuk yardımı ile kullanırken köpüğü pamuksuz sadece avuç içlerinize alıp yüzünüze uygulayabilirsiniz. Daha sonra makyajdan arınmış cildinize bir pamuk yardımıyla toniğinizi hafif hareketlerle sürerek cildinizin nem dengesini sağlayabilirsiniz. Son olarak yıkanmış ve arınmış cildinizi nemlendiriciler yardımı ile nemlendirebilirsiniz.

Peeling İşlemi

Bilinenin aksine peelingler her gün kullanılması gereken cilt ürünleri değildir. Haftada en çok 2 kez peeling işleminizi cildinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Cildinizi yorgun hissettiğinizde ve yaptığınız makyajda deri kalıntıları hissettiğinizde peeling size yardımcı olacaktır. Peeling sonrası cildinizdeki etkiyi gözlemleyerek kullandığınız ürüne devam edebilirsiniz.

Doğal Cilt Bakımı Ürünleri

Doğal tarifler ve aktarlarda satılan ürünlere duyulan korku aslında yersizdir. Her cilt tipi farklı özelliklere sahiptir ve farklı bakım gerektirir. Deneme – yanılma yoluyla kendinize en uygun ürünü bulabilirsiniz. Fakat tabi kullandığınız ürünün bir uzman tarafından onaylandığından emin olmalısınız. Bunun için alışveriş yapacağınız aktarı iyi seçmeniz ve sağlık bakanlığı onaylı ürünleri kullanmanız sağlığınız açısından önemlidir.

Reklamlar ve kozmetik Şirketleri

Reklamlarda kullanılan ışıklara ve muhteşem görüntülere, kozmetik markaların yapmış olduğu indirim çağrılarına aldanmamak elde değildir. Bundandır ki kozmetiğine harcanan para gün geçtikte artmaya devam etmektedir. Gereksiz alışveriş yapmamak için cildi iyi tanımalı ve neye ihtiyacı olduğuna karar vererek kozmetik ürünleri alınmalıdır, örneğin evde yüz maskesi yapılabildiğini unutmayın. Cildinizin eksikliklerini ya da neye ihtiyaç duyduğunu doktorunuzdan destek alarak öğrenebilir ve en uygun tedavi yöntemini uygulayabilirsiniz.

Yüz Yıkama Alışkanlığı

Yüzünüzü ılık suyla her sabah ve akşam yıkayarak sıkılaşmış gözeneklere sahip olabilirsiniz. Sıcak su yüzünüzün yağ dengesini bozar ve kurutur. Her fırsatta yüz yıkama veya yoğun yapılı ürün kullanma sonrası cildi güzel durulamamak (özellikle çene altı kalıntıları) ciltte yıpranmaya sebep olmaktadır.

Yıkama sonrası hemen havluya sarılıp kurulamaktansa hafif ıslak bırakarak kendi kurumasını beklemek ve daha sonrasında yüzü nemlendirmek gerekir. Aynı zamanda kişisel havlu kullanarak akne ve sivilce oluşumunu en aza indirebilirsiniz. Çünkü birden fazla kişi tarafından kullanılan havlular yüzünüzdeki nem dengesini bozara istenmeyen problemler doğurabilmektedir.

Yorum yapın