Cilt Bakımı: En Doğal ve Bitkisel Yağlar

Cilt bakımında dikkat edilmesi gereken konulardan biri olan kimyasal kozmetik ürünleri yerine bitkisel yağlar ile doğal yollarla bakım yapmaktadır. Bunun en önemli yoluysa cilt bakımı için doğal bitki özlü yağlar kullanmaktır. Cildin savunma mekanizmasını arttıran ve cildin tümünde iyileşmeye yarayan bitki özlü yağlar sayesinde cilt sıkılaşmaya başlamakta, ciltteki sorunlar giderilmekte ve yaşlanma geciktirilmektedir. Ancak doğal bitki özlü yağlar kullanılırken hangi cilt türüne hangi bitki özünden elde edilmiş yağın iyi geleceğini de bilmek gerekmektedir.

Avokado Yağı

Cilt bakımı için kullanılan yağlar arasında en çok tercih edilen yağlardan biri olan avokado yağı A, B, D ve E vitaminlerini içermesinin yanı sıra cildi nemlendirmeye ve canlandırmaya yaramaktadır. Bu sebeple özellikle kuru ve yıpranmış ciltlerin yanı sıra yaşlı ciltlerde kullanılmaktadır. Çok hızlı emilmesinden dolayı cildi nemlendirip beslenmesine yardımcı olan avokado yağı egzama tedavisinde de kullanılmaktadır.

Biberiye Yağı

Derinden temizlik sağlayan biberiye yağı çok kullanılmamasına rağmen maske için yapılan karışımlarda sıklıkla kullanılmakta ve cildin mikroplardan arınmasını sağlamaktadır.

Çörekotu Yağı

Genellikle maske karışımlarında kullanılan yağlardan biri olan çörekotu yağı cilt bakımı için kullanılan yağlar arasında cildi besleyen ve kuru ciltleri nemlendirme özelliğine sahip olan yağ türlerindendir.

Zeytin Yağı

Mucizeleriyle bilinen zeytin yağı besin olarak sıkça tüketilmesinin sağlığa yarattığı faydaların yanı sıra cilde yararlarıyla da cilt bakımı için kullanılan yağlar arasında en sık tercih edilen yağlardandır. Sarımsak ile karıştırıldığında kuruyan derinin nemlenmesini sağlamasının yanı sıra saçlara da canlılık vermektedir. Zeytin yağıyla dişlere uygulanan masaj beyazlık ve dayanıklılık sağlamaktadır. Limon ve bal karışımıyla cilde uygulandığında kırışıklıkları önleyen zeytin yağı, kaya tuzu ile karıştırıldığında da pürüzsüz bir cilt oluşumuna yardımcı olmaktadır. Elma ile karıştırılıp cilde uygulandığında da kurulukları gidermeye yaramaktadır.

 Havuç Yağı

Tüm cilt tipleri için uygun olan nadir yağlardan biri olan havuç yağı A, B, C, D, E vitaminleri içerdiğinden genellikle yüz temizliği için ve makyaj temizleme de kullanılmaktadır.

Lavanta Yağı

Hassas ve yağlı ciltlerde canlılık katmaya yarayan lavanta yağı aynı zamanda akne tedavisinde de kullanılmaktadır.

Papatya yağı

Hassas ve yağlı ciltlerde kullanılan bir yağ olan papatya yağı yumuşatıcı ve rahatlatıcı etkisinin yanı sıra kaşıntılara da iyi gelmektedir.

Ayçiçeği Yağı

Özellikle kuru ve yıpranmış ciltlerde kullanılan ayçiçeği yağı tüm cilt tiplerinde cildi beslemekte ve nemlendirmeye yardımcı olmaktadır.

Badem Yağı

Tüm cilt tiplerinde kullanılmasından dolayı sıkça tercih edilen yağlardan biri olan badem yağı cilt bakımı için kullanılan yağlar arasında kuru, hassas ve tahriş olmuş ciltleri besleme ve yenileme özelliğiyle ön plana çıkmaktadır.

Buğday Yağı

Faydaları saymakla bitmeyecek bitki özlü yağlardan olan buğday yağı içerisinde A, D ve E vitaminleri barındırmasının yanı sıra yüksek miktarda protein içermektedir. Özellikle kuru ve çatlak ciltlerde nemlendirme etkisiyle oldukça etkilidir. Hücre yenileyici ve kırışıklıkları yok edici etkiye sahip olmasının yanı sıra güneş ve doğum lekelerini de yok etmektedir. İçerdiği E vitaminin etkili bir antioksidan olması sayesinde serbest radikallerin zararlı etkilerini de yok etmektedir. Hamilelik sırasında meydana gelen istenmeyen çatlaklarında giderilmesinde büyük rol oynamaktadır.

Jajoba Yağı

Cilt bakımı için kullanılan yağlar arasında makyaj temizleme konusunda sıkça kullanılan jajoba yağı özellikle göz makyajını nazikçe ve kolaylıkla temizlemeye yaramaktadır. Kuru ciltlerde nemlendirme sağlarken yağlı ciltlerdeyse vücut yağının dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Cildin esneklik kazanmasını sağlayarak özellikle hamilelik döneminde oluşan göğüs, karın ve bacak bölgesindeki çatlakları önlemektedir. Ciltte yanma ve dökülmeyi engelleyen jajoba yağı cildi yumuşatarak istenmeyen çizgi ve kırışıklıkları da yok etmektedir.

Yorum yapın