Ağızda Dağılan Lezzetli Çatal Kurabiye Tarifi

Pastane kurabiyelerini aratmayacak, ısırıldığında damakta harika bir tat bırakacak olan çatal kurabiye yapımının basit olması ile de oldukça fazla tercih edilmektedir. Ev ortamında kolaylıkla yapılabilir ve maliyeti de oldukça düşüktür. Az maliyete çok lezzet arayanlar için kaçırılmayacak bir tarif. Çayın yanına koyulabilecek harika bir atıştırmalık olan çatal kurabiyeyi yapmaktan keyif alacaksınız.

çatal kurabiye

Çatal Kurabiye İçin Gerekli Malzemeler

  1. 250 gram margarin
  2. 1 su bardağı nişasta
  3. Yarım paket kabartma tozu
  4. Aldığı kadar un
  5. Sos (İsteğe göre değişebilir)
  6. Hindistan cevizi ya da çekilmiş fındık (isteğe bağlı)

Çatal Kurabiye Nasıl Yapılır?

Malzemelerimi bir kapta karıştırarak işe başlıyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken nokta hamurun ele yapışmayacak kıvama gelene kadar karıştırılmasıdır. Hamurumuza yuvarlak bir şekil vererek yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsimize diziyoruz. Dizdiğimiz hamurların bir tarafını çatalla bastırıyoruz. Önceden ısıtılmış olan 180 derecelik fırına hamurlarımızı sürerek 20 dakika pişmeye bırakıyoruz. Burada zaman çok önemlidir. 20 dakikayı geçerse rengi biraz koyulaşabilir. Bizim istediğimiz kurabiyelerin beyaz renkli olmasıdır.

Kurabiyelerimizi fırından çıkararak soğumaya bırakıyoruz. Sonrasında kurabiyelerimizin çatalla şekil verdiğimiz tarafından tutarak diğer tarafını sosumuza batırıyoruz. Sos olarak vişne, çilek, kayısı, şeftali reçeli ya da çeşitli şerbetli karışımlar kullanabilirsiniz. Son olarak soslanmış bölgeye Hindistan cevizi ya da çekilmiş fındık eklemesi yapabilirsiniz. Çatal kurabiyemiz servise hazırdır. Afiyet olsun.

Yorum yapın