Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir? Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok kadın ve erkek tarafından sıkça tercih edilen estetik operasyonlardan biri olan burun estetiği birçok farklı kurum tarafından yapılmaktadır. Tıp ve estetik literatüründe “rinoplasti” olarak adlandırılan bu işlem, alanında uzman kişilerce yapıldığında oldukça başarılı sonuçlar elde edilebilir. Bu durumda operasyonun uygulanacağı kişilerin burun yapısı önemli bir faktör durumundadır.

Burun Estetiği Hangi Yöntemlerle Uygulanır?

Estetik işlemin uygulanacağı merkez titizlikle incelenerek, geçmiş operasyonlarına da göz gezdirilmelidir. Farklı burun yapılarına sahip kişilerde, ihtiyaçları doğrultusunda müdahaleler yapılır. Örneğin;

  • Geniş burun ucu
  • Eğri burun
  • Kemerli burun
  • Çökük burun

gibi birçok burun yapısı bulunmaktadır. Farklı şikayetler doğrultusunda gerçekleştirilen burun estetiği operasyonlarında, bu burun yapıları oldukça önem taşır. Operasyon öncesinde kişinin ihtiyaç duyduğu işlem yöntemine doktoru karar verebilir. Bu yöntemler;

  • Kapalı burun ameliyatı
  • Açık burun ameliyatı
  • Dinamik operasyon
  • Endoskopik operasyon
  • Üç boyutlu ve tamponsuz operasyon

Bu işlemlerden en çok tercih edileni, açık ve kapalı rinoplasti operasyonlarıdır. Özellikle burun yapısına bağlı olarak burun ucuna yapılan operasyonlarda bu yöntemler tercih edilir.

Burundaki simetrik görüntünün tedavisi için, birçok estetik doktoru açık rinoplasti operasyonunu kullanır. İki operasyon arasındaki tek fark ise, açık ameliyat sonrasında burunda hafif bir iz kalmasıdır.

Burun Estetiği.

Operasyon Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Burun estetiği operasyonları son dönemde oldukça sık tercih edilen estetik operasyonların başında gelmektedir. Tıp ve estetik alanlarındaki gelişmeler, operasyon süreçlerini daha kolay hale getirmiş durumdadır. Ameliyattan yaklaşık 6-7 saat sonra hastalar taburcu edilmektedir. İşlem sonrasında dikkat edilmesi gereken konuların başında, burnu darbelerden korumak gelmektedir.

Dikkat edilmesi gereken diğer hususlar; sigara tüketimine ara vermek, dengeli ve düzenli beslenmek ve bol bol dinlenmek olarak sıralanabilir.

Güncel Burun Estetik Maliyeti Ortalama Ne Kadar?

Günümüzde oldukça sık tercih edilen operasyonlardan biri olan bu işlemler farklı kurumlar tarafından aktif şekilde yapılır. Operasyonun yaptırılacağı kuruma bağlı olarak operasyon maliyeti de değişiklik göstermektedir. Ortalama 5 bin lira ile 10 bin lira arasında bir maliyeti olduğunu söylemek mümkündür.

Yorum yapın