Bebeklerin Dişleri Ne Zaman Çıkar? 2021 Güncel Bilgilerle

Bebeklerde dişlerinin çıkması aslında bebeğinizin büyüdüğünün geliştiğinin olumlu bir ifadesidir ve bizleri mutlu edebilir. Oysa bu durum bebeklerimiz için huzursuz bol ağrılı günler demektir. Bu makalede bebeklerde diş ne zaman çıkar sorusunu yanıtlayacağız.

İlk Dişler 6. Aydan İtibaren Çıkmaya Başlıyor

Bebeklerin ilk dişleri genelde 6. aydan hatta bazı zamanlarda 1 yaştan sonra çıksa’da 2. aydan itibaren görülmesi de mümkün olabilir. Çok nadir olarak bebekler bazen bir veya daha fazla diş ile doğabilirler. Çok sallanıyor ve dökülecek gibi ise bunların çekilmesi bebek sağlığı açısından önemlidir. Çünkü bu sallanan dişleri yutma tehliklesi ve emzirme esnasında sorun teşkil edebilir. Çoğu zaman çıkan ilk dişler ön taraftandır. Diş, diş etine yaklaştıkça o bölgede kızarıklık, şişlik gibi sorunlar görebilir hatta bazen dişin çıkacağı bölge de küçük sıvı ile dolu bir oluşum da gözlemlenebilir. Bazı bebek dişleri çıkarken diğer dişlere göre daha ağrılı ve sıkıntılı olabilir, ilk çıkan diş bazen en kötüsü olabilir. Bir anda birden fazla dişin de çıkması mümkündür.

bebeklerde ilk diş nezaman çıkar

 

Bebeğinizin Diş Çıkarırken Karşılaşacağı Belirtiler

Birçok bebek ve çocuk diş çıkarırken hiç sorun yaşamazken bazıları ise önemli dereceler de sıkıntı çekebilirler. Genellikle diş çıkarma ile ilgili ağrı dalgalanma şeklinde görülür. Ağrı bir kaç dakika içinde geçebilir.

Diş Çıkarma Sırasında Aşağıdaki Belirtiler Ortaya Çıkabilir:

– Artan tükürük

– Uyku düzensizliği

– İştahsızlık

– Gelen giden huzursuzluk

– Ellerini ısırması

– Ağız çevresinde hafif döküntü

Diş Çıkarma İle İlgili Olduğu Ispatlanmamış Belirtiler Şu Şekilde;

– Ateş

– İshal

– Sürekli huzursuzluk

– Vücutta cilt döküntüsü

bebeklerde ilk diş nezaman çıkar

Doktora Hangi Aşamada Başvurmalıyız?

Bebeklerde diş çıkarma doğal bir durum olduğundan ve ateş, ishal huzursuzluk da sık görüldüğünden, birçok zaman aynı zamanda karşımıza çıkabilirler. Diş çıkarma her zaman bu belirtilere neden olmaya da bilir. Başka bir hastalığın ateş, ishal ve huzursuzluğa neden olması daha olası durumlardandır. Bu veya sizi endişelendiren başka belirtiler söz konusu olursa doktorunuza başvurmanız gerekir. Yalnızca diş çıkarmadan kaynaklandığını hemen varsaymayın. Diş hekimine normal kontrol için başvuru birinci yaş sonrası olabilir.

Yorum yapın