Bebeklerin Altı Nasıl Temizlenir? (Videolu)

Bebeğin altını değiştirmeye başlamadan önce bu değiştirme işleminde kullanılacak malzemeler belirlenip alınmalıdır. Bu malzemeler bebek bezi, ıslak mendil veya pamuk ile su, kurulamak için yumuşak bir havlu, pişik kremidir.

Bebeğin Bezi Nasıl Değiştirilir?

İlk olarak bebek sırt üstü yatırılır ve bez çıkarılır. Bebeğin altı alkol içermeyen bir ıslak mendil yardımı ile temizlenir. Bu temizleme işlemi kız bebeklerde enfeksiyon oluşumunu engellemek için her zaman önden arkaya doğru yapılmalıdır. Ardından bebeğin poposu kurulanmalıdır. Pişik oluşumunu engellemek için bir süre yeni bez takılmamalıdır. Bez takılmadan önce de pişik kremi mutlaka sürülmelidir. Temiz bez takılırken bezin arka kısmının ve ön kısmının doğru bir şekilde takıldığından emin olunmalıdır.

Bebek bezi ne çok gevşek ne de çok sıkı olmalıdır. Gevşek bağlanırsa sızıntı olabileceği gibi sıkı bağlanırsa da bebeği sıkar. Bunun ayarı iyi yapılmalıdır. Ayrıca bebek bezi takılırken bebek incitilmemelidir, ayak bileklerinden hafifçe tutarak kaldırılıp temiz bez bebeğin altına o şekilde yerleştirilmelidir.

Bebeklerin Altı Hangi Sıklıkta Temizlenir?

Bebeklerin bezlerini kirletmelerine göre temizleme sıklığı değişiklik gösterir. Bebek ilk aylarında ise bu değiştirme sıklığı 7 ile 13 arasında olacaktır. Ancak bebek büyüdükçe bu süre kısalır. Her idrar sonrası değiştirmek mümkün olmasa da kirli bez bebeğin poposunda uzun süre tutulmamalıdır. Aksi halde pişik oluşumu görülebilir.

Bebeklerin Altını Temizlemek İçin En Uygun Vakit Ne Zamandır?

Bebeğin altını değiştirmek için en uygun vakit bebeği emzirdikten sonraki vakittir. Ancak bebeği emzirmeden önce/yemek yedirmeden önce ve uyutmadan önce bebeğin rahat etmesi için altı mutlaka kontrol edilmelidir. Eğer kirliyse değiştirilmesi gerekir.

Hazır Bebek Bezi Kullanmayan Kişiler Ne Yapmalı?

Eğer hazır bez değil de normal bez kullanılıyorsa bezin temizliğine çok daha önem verilmelidir. Her bez kaynar suda yıkanmalı ve mikroplardan arındırılmalıdır.

Bebekler Bez Kullanımını Ne Zaman Bırakır?

Bu süre bebeğin biyolojik ve psikolojik açıdan tuvalete çıkabilmeye hazır olmasına bağlıdır. Çok fazla hazırlık süreci vardır ancak öncelikli olarak temizliğe ilgisi artmışsa ve idrar ve dışkısını tutabildiği sinir sistemi gelişimini tamamlamışsa (ortalama 20 ay) bezi bırakma zamanı gelmiş ya da yaklaşmış demektir.

Yorum yapın