Bebekleri Uyuturken En Sık Yapılan Hatalar

İyi bir uyku anne ve bebek için çok önemlidir. Sağlıklı bir uyku bebeğin ve annenin daha kaliteli zaman geçirmesinde önem arz eder. Birçok çeşitli bebek uyutma yöntemleri vardır, ancak bununla ilgili pek çok da yapılan hatalar vardır. Bunlardan bazıları şöyledir;

Uyumasını Engelleyen Ortamlar

Çok fazla eşyalarla düzenlenmiş odalar, ışığın fazla olması, beşikte ve çevresinde dikkati çekecek oyuncaklar olması gibi etmenler bebeğin uyumasını engelleyebilir. Odanın daha sade seçilmesi dikkatini çekecek unsurların ortadan kaldırılması ve ışığı çok fazla olan bir oda ise koyu perdeler tercih edilerek ortamın uykuya hazır hale getirilmesi gereklidir. Geceleri mutlaka odasının karanlık olması sağlanmalıdır.

Sallayarak Uyutmak

Sallanarak uyuyan bebekler hep bu yöntemle uyudukları için kendi kendilerine uyumayacaklardır. Gece de uyandıklarında sallanmak isteyecekler bu da bebeğin geç dalmasına neden olacaktır. Bu nedenle bebeğin ilk doğduğu döneminden itibaren sallanarak uyutulması tercih edilmemelidir.

Uyku Saatlerini Aksatmamak

Bebeğin belirli uyku saatleri ilk aylardan itibaren oluşturulmalıdır. Çalışan bir anne iseniz daha çok vakit geçirmek için uyku saatlerini aksatmak bebeğin düzenini bozacak ve kolay dalmasını engelleyecektir. Bebekler hep aynı saatte yatırılmalıdır, bu bebeğin dinlenmesi ve daha huzurlu bir bebeklik dönemi geçirmesi için hem de ileride size daha yardımcı olabilmesi için çok önemlidir.

Anne İle Birlikte Yatması

Uzmanlar bebeklerin emzirme döneminde anne ile aynı odada yatmasını önermektedir. Ancak aynı yatağı paylaşmamaya özen gösterilmelidir. Böyle bir durumda anne de bebekte sağlıklı bir uyku çekmez ve yorgun bir şekilde uyanmalarına neden olur. Emzirme dönemi bittiğinde ise oda yavaş yavaş ayrılmalı gerekirse anne bir süre bebeğin odasında yatarak bebek kendi odasında uyumaya hazır hale getirilmelidir.

Bebeği Uykuya Hazır Hale Getirmek

Bebekleri uykuya hazır hale getirmek de önemli bir unsurdur. Ilık bir banyo yaptırmak, pijamalarını giydirmek, kısık seste ninni söylemek veya kitap okumak bebeğin kolay uykuya geçmesini sağlayacaktır.

Bebeğin Uyku Sinyallerini Görmek

Bebekler yorulduğunun ve uykusunun görüldüğünün sinyallerini verir; bu sinyaller gözleri ovuşturmak, yavaşlayan hareketler, esnemek, huysuzlanmak, oyuncaklara ve kişilere ilgi göstermemek olabilir. Bu sinyaller göz önünde bulundurularak bebeğinizin uyumasını sağlayabilirsiniz.

Yorum yapın