Bebeklere Uyku Eğitimi Verilirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Uyku, vücut ve beyin sağlığı açısından çok önemlidir. Ayakta olduğumuz vakitler beynimiz çalışırken beynimiz “adenozin” isminde toksik madde üretir ve bu maddenin beyinde birikmesi, gün içerisinde “zihinsel yorgunluk” denen durumun ortaya çıkmasına sebep olur. Uyku, beyinde biriken adenozin’in temizlendiği süreçtir. Bundan dolayı çok önemlidir.

Bebeklerde ve Yetişkinlerde Uykunun Önemi

Bunun yanında, gün içerisinde yaptığımız hareket, yürümek, uzanmak, ayakta durmak gibi, bizi yormaktadır. Uyku sırasında vücut hareketsiz veya çok hareketsiz yattığı ve kendi ağırlığını taşımak zorunda kalmadığı için dinlenir. Düşen metabolizma hızı da bağışıklık sisteminin kendini onarmasına yardımcı olarak yeni günde her türlü tehdide karşı vücudumuzun daha hazır olmasına yardımcı olur. Bundan dolayı doktorlar yetişkinlerin her gün en az 6 saat, ideal olarak 7-8 saat mutlaka uyumalarını tavsiye ederler.

Uyku, çocuklar için de çok önemlidir. Büyüme hormonu olarak bilinen Somatotropinin uyku sırasında daha hızlı salgılanması, çocuklar için uykunun önemini daha da arttırmaktadır.

Bebeğe Uyku Eğitimi Verilmeden Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek, doğum öncesi anne karnında sürekli olarak uyku durumundadır. Yeni doğan, doğumdan sonra günde 20 saat uyuyarak bu ortamı devam ettirmeye çalışır. Genellikle sadece karnı acıkınca veya bir sıkıntısı olduğunda kendiliğinden uyanır. Bu aşamada bebeğin ne zaman acıkacağı ve uyanacağı belli olmadığı için ebeveynler zorlu ve uykusuz zamanlar geçirmektedirler. Zaman içerisinde bebek dış şartlara alışıp, görme ve duyma duyuları geliştikçe, onu uyandıracak ve uyanık tutacak olan etmenlerin de sayısı artmaya başlayacaktır. Bu noktadan sonra bebeğin uyku eğitimi gerçekleştirilmez ise, ebeveynlerin uyku düzenleri tamamen kontrolden çıkabilir.

Bebeğinize uyku eğitimi vermeye başlamadan önce aşağıdaki koşulları oluşturduğunuzdan emin olun;

 • Bebeğin yatağı çok sert veya yumuşak olmamalıdır. Kuş tüyü şilteler birçok bebek için en uygun seçimlerdir.
 • Bebeğin yatacağı odanın evin en sessiz ve az ışık alan odası olması idealdir. Fakat, her çocuk aynı değildir. Bazı bebekler uyumak için hafif bir ışık ve ses olmasını arayabilirler. Bunu zaman içinde kesin olarak kestirebilirsiniz. Uyuyacağı ortamı bebeğin rahat uyuyacağı biçimde ayarlayın.
 • Bebeğin yatağında çok büyük ve çok yumuşak yastıklar bulunmamalı. Bu yastıklar hem bebeğin hareketini engelleyebilir hem de eğer yan duran yastık varsa bebek uyurken yüzüne düşerek nefes almasını engelleyebilir.
 • Bebeğinizin üzerine ağır bir örtü örtmeyin. Hafif, ince, kendi vücut ısısını korumasına yetecek bir örtü yeterli olacaktır. Terleyen bebek rahat uyuyamaz. Evin içi serin ise tulum giydirilebilir.
 • Emzirdikten sonra veya yemek yedikten sonra hemen sırt üstü yatırmamak gerekebilir. Bebeğin emdiği süt soluk borusuna kaçarak boğulmasına sebep olabilir.
 • Bebek yüzüstü yatmayı seviyor ise, kafası her zaman aynı yöne çevrilmemelidir.

Uyku Eğitimi Yöntemlerinin Ortak Noktaları

Uyku eğitimi için benimsenmiş farklı yöntemler vardır. Bu yöntemlerin hiçbiri tüm bebeklerde etkili değildir. Bundan dolayı ebeveynlerin deneme yanılma yöntemine başvurmaları gerekmektedir. Ancak, bütün yöntemleri denemeden önce ebeveynlerin bebeklerinin bütün alışkanlıklarını ve günlük rutinlerini kaydetmeleri, en uygun yöntemi seçmeleri konusunda hem kendilerine hem de bir uzmanla görüşme gereği duyarlarsa uzmana, bebeği tanıma konusunda çok yardımcı olacaktır.

Uyku eğitimi, bebek için değil, ebeveynler ve geniş aile üyeleri için de zorlu bir süreç olabilmektedir. Bebeğin uyku eğitiminin tamamlanması 2-5 hafta arası sürebileceği göze alınarak, bu sürece başlanmalıdır. Süreç içerisinde yaşanabilecek tutarsızlıklar, uyku eğitimini sekteye uğratabilir ve harcanan bütün emekler boşa çıkabilir. Bu yüzden belirlenen yöntemin adımları hiçbir aksama ve gecikme olmadan uygulanmalıdır. Uykudan önce bebeği rahatlatacak aşağıdaki gibi rutinler yardımcı olacaktır;

 • Oyuncaklarla vedalaşma,
 • Perdeyi, ışığı kapatma,
 • Banyo ve masaj,
 • Yarım kundaklama,
 • Ninni söyleme.

uyuyan bebek ve anne

Ancak her uyku eğitimi yöntemi bunları kapsamaz. Her yöntemin farklı yaklaşımları ve hedefleri vardır. Dünya üzerinden en çok kabul gören uyku eğitimi yöntemleri;

 • Ferber yöntemi,
 • Sandalye yöntemi,
 • Weissbluth yöntemi,
 • Kucağa al – yatağa koy yöntemi,
 • Ağlatma yöntemleridir.

Bu yöntemlerden bazıları ebeveynlere, özellikle aile büyüklerine acımasızca gelebilmektedir. Bundan dolayı uyku eğitimi konusunda aile büyükleri, amca, dayı ve diğer yakınlara da durumla ilgili bilgi verilmeli ve herhangi bir sebepten dolayı iltimas rica etmemeleri kibarca söylenmelidir. Eğitim süresince ebeveynlerin ikisinin de sürekli katkı sağlaması hem çiftin ilişkisi hem de bebeğin eğitime vereceği olumlu tepki açısından çok önemlidir. Uyku eğitimi yöntemlerinin tamamı birtakım rutinlerin sistematik olarak tekrarlanmasından oluşmaktadır. Bu rutinlerin bozulmadan, atlanmadan tamamlanması uyku eğitiminin başarısı için esastır.

Uyku Eğitimi Ne Zaman Başlamalıdır?

Uyku eğitimi için en ideal başlangıç zamanı bebeğiniz 4-6 aylık olduğu zamandır. Elbette daha büyük bebeklerde de uyku eğitimi gerçekleştirilebilir ancak bebeğiniz ne kadar erken düzenli bir uykuya sahip olursa siz ve eşinizin de uykusu o kadar kısa sürede tekrar düzene girecektir.

 

Yorum yapın