bebek banyo

Bebeklere Banyo Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yeni doğan bebek banyo yaptırmak bu deneyimi hiç yaşamayan anneler için biraz zor olabilir. Bebeğinizi rahat ve güvenli bir şekilde banyo yaptırmak için dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar vardır.

 • Öncelikle bebeğin banyo yapacağı ortam sıcak olmalıdır. Bunun için derece kullanabilirsiniz. Bebeklerin bağışıklık sistemi zayıf olduğu için az bir soğuk havada bile üşüyüp hasta olabilirler.
 • Bebeğinizi banyo yaptırmadan banyo esnasında size lazım olacak tüm malzemeleri hazır edin. Bebeğinizi bir an bile küvette yalnız bırakmayın. Bebeğiniz küvetin içerisinde boğulabilir. İstenmeyen durumlar olabilir.
 • Bebeğinizin banyodan sonra giyeceği kıyafetleri, havlusunu eğer bebek yağı kullanıyorsanız yağını, bezini hazırlayın.
 • Bebeğinizi banyo yaptırırken suyun sıcaklığını iyi ayarlamak gerekir. Çok sıcak su bebeğinizin cildini yakar ve bebeğiniz sudan korkabilir. Bu durum onun için olumsuz bir banyo deneyimi olur. Su soğuk olduğu zamanda bebeğiniz üşüyebilir. Bebeğinizi banyo yaptıracağınız suyun sıcaklığını ayarlamak için kolunuzun dirsek kısmını kullanabilirsiniz. Hazırladığınız su dirseğinizi yakmıyorsa suyun derecesi iyidir demektir.
 • Gelelim işin en keyifli kısmına. Bebeğinizin kıyafetlerini çıkarırken bebeğiniz huzursuz olabilir. Sonrasında bu huysuzluğa devam edebilir. Eğer bebeğiniz kıyafetlerinin çıkarılmasından hoşlanmıyorsa battaniyesinin altında kıyafetlerinizi çıkarabilirsiniz.
 • Bebeğinizi banyo yaptırmadan önce kulaklarına su kaçmaması için biraz pamuğa vazelin sürüp bebeğinizin kulaklarını kapatın. Vazelin yoksa zeytinyağı da kullanabilirsiniz.
 • Bebeğinizi banyo yaptıracağınız küvete biraz sıcak su koyup bebeğinizi küvete yatırın. Başına su gelmemesi için başının altına minik bir yastık tarzı bişey koyabilirsiniz.
 • Bebeğinizi banyo yaptırırken vücudundan başlayın. Süngeri sabunlayarak bebeğinizin kollarını gövdesini, bacaklarını nazikçe ovun. Gövdesini yıkadıktan son olarak bebeğin başını sabunlayın. Gözüne sabun kaçmaması için saçlarını ellerinizle arkaya doğru iterek başını sabunlayabilirsiniz.
 • Bebeğinizin kafasını bıngıldağına zarar vermeden nazik bir şekilde durulayın. Yüzüğünüz varsa banyo esnasında çıkarın. Sonra gövdesini durulayıp bebeğinizi havlusuna sarın.
 • Bebek yağı kullanacaksanız bebeğinizin kıyafetlerini giydirmeden bebeğinizi güzelce yağlayın. En sağlıklı bebek yağı zeytinyağıdır.
 • Kıyafetlerini nazik bir şekilde giydirdikten sonra bebeğiniz uyku için hazır demektir.

Hakkında BebekVeKadinca

BebekVeKadinca
BebekVeKadinca.Com Sitesinin Yöneticisi, Türkiye'de Marka Olmak Amacıyla Yola Çıktık, Hadi Hayırlısı Diyelim. :) Okuduğunuz Yazılara Lütfen Yorum Bırakın, Gelişmemiz'de Katkınız Olsun.

İlginizi Çekebilir.

Bebeklerde Yüksek Ateş Nasıl Düşer?

Bebeklerde Yüksek Ateş Nasıl Düşer? Bebeklerde Yüksek Ateşin Sebepleri Nelerdir?

Yeni bebek sahibi olmuş anne ve babalar için bebeklerde yüksek ateş oldukça korkutucudur. Çoğu ateş, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir