Bebeklerde Güvenli Bağlanma Nedir ve Neden Önemlidir?

Bebekler dünyaya gözlerini açtığı andan itibaren en temel ihtiyaç duyduğu duygu, güven duygusudur. Bebeğin ihtiyaç duyduğu güven duygusu, doğumunun ardından ilk 2 yıl boyunca bebeği etkiler. 2 yıllık süre içerisinde oluşan güvenli bağlanma, bebeğin gelecek yıllarının sağlıklı olması için atılan adımlardan biridir.

Bebeklerde Bağlanma Nedir?

Her anne – baba ve bebek arasında bağlanma söz konusudur. Bebekler dünyaya geldiklerinde en çok vakit geçirdiği kişiyle değil, ihtiyaçlarını karşılayan kişiyle daha kolay bağ kurmaktadır. Bebeklerde bağlanma, stres veya ayrılık durumunda kendini gösteren ve açığa çıkan duygunun adıdır. Bebeklerde bağlanma duygusu 2 yaşına kadar gerçekleşse de hayat boyunca devam eder. Bu nedenle güvenli bağlanma bebek ve ebeveyn için önemlidir.

Bağlanma Duygusu Değişir Mi?

Bebeklerde güvenli bağlanma önemlidir. Bebeğin hayatı boyunca etkili olan güvenli bağlanmanın değişmesi mümkündür. Bebeklerde görülen bağlanma iki temel etkene göre değişebilir.

  • Bebeğin ihtiyaçlarının karşılanması
  • Bebeğin nasıl karşılandığı

Bebekler, ihtiyaçlarının karşılanmasına ya da karşı tarafın bebeği nasıl karşıladığına göre bağlanma duygusuna kapılabilir. Peki, bebeğin ihtiyaçları nelerdir?

  • Beslenme
  • Güvenlik
  • Sevgi

Bebeklerin temel ihtiyacı beslenmedir. Bebekler sevildiği hisseder. Herhangi bir tehdit karşısında kendini güvende hissetmelidir. Bebeğin ihtiyaçlarının karşılanması temelde bebeğin beslenmesinin karşılanması, güvenliğinin sağlanmasıdır. Bebekler sevgi bağını hissetmek ister. Bu da onlar için bir ihtiyaçtır.

Güvenli Bağlanmanın Bebek Üzerindeki Etkisi

Güvenli bağlanma, bebeğin gelecek yıllarını da etkilemektedir. Anne – baba ile bebek arasında oluşan bağlanma sayesinde bebek, ilerleyen zamanlarda da anne ve babasının yanında olduğunu, yanında olacağını bilir. Anne ve babanın ulaşılabilir olması bebeğin kendini daha güvende hissetmesine yardımcı olur. Bebeklerin gelişiminde güvenli bağlanmanın etkisi önemlidir. Anne ve babanın yanında kendini güvende ve rahat hisseden bebekler etrafı daha rahat keşfeder ve daha rahat hareket eder.

Güvenli Bağlanma Olduğunu Nereden Anlarız?

Güvenli bağlanma olduğunu anlamak anne ve baba için pek zor sayılmaz. Bebek, anne ve babasıyla güvenli bağ kurduğunda onların yanında kendini daha iyi hisseder ve sorun çıkarmaz. Fakat anne ve babayı göremeyen bebekler ağlar, bağırır, daha hırçın bir hal alır. Anne ve babayı gördükten sonra bebekler daha sakinleşir ve rahatlar. Bebekler, anne ve babalarıyla güvenli bağlanmayı kuramadığında hayata ve çevresine karşı bir adım geride hareket ediyor. Bu nedenle güvensiz bağlanma bebekler için risk oluşturuyor. Anne ve babalar güvenli bağ kurarak bebeklerini gelecek yıllara daha rahat hazırlayabilir.

güvenli bağlanma döngüsü

Yorum yapın