Bebeklerde Göz Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Bebeklerin cildi özellikle 0- 28 gün dış ortama uyum sağlama evresinde olduklarından dolayı son derece hassastır. Bu dönem içerisinde bebek bakımına ekstra titizlik gösterilmelidir. Her gün rutin olarak bebeğin; alt bakımı, ağız bakımı, vücut masajı, banyosu ve göz bakımı muhakkak yapılmalıdır. Bebeğin gözleri bebek ile her temas edildiği zaman kontrol edilmelidir. Gözlerde akıntı, gözlerde çapaklanma ve sulanma yenidoğan bebeklerde görülebilir. Eğer herhangi bir şikayetinin yok ise, rutin göz temizliği yapmanıza gerek yoktur, bebek banyosu yeterli olacaktır.

Eğer bebeklerde gözlerde çapaklanma görülürse kaynayıp soğutulmuş su ve pamuk yardımı ile bebeğin göz temizliği yapılmalıdır. Gözdeki çapağı pamuğu göz pınarından dış tarafa doğru tek bir hareketle temizleme işlemi gerçekleştirilmelidir. Diğer göze enfeksiyon bulaşmasını önlemek için her iki göz temizliğinde pamuk değiştirilmelidir. Göz temizliği için belli bir zaman zarfı yoktur ve istenildiği zaman göz temizliği yapılır. Bu şekilde bebeğinizin gözlerindeki çapağı temizlediğiniz zaman herhangi bir enfeksiyon ve hastalık yok ise 24 saat içerisinde çapaklanma ortadan kalkmış olur.

Bebeklerde İnatçı Göz Çapaklanmalarında Ne Yapılması Gerekir

Bebeğinizin göz temizliğini uygun bir halde yaptığınız halde 24 saati geçmesine rağmen hala gözlerindeki çapaklanma devam ediyor ise, bu durumda mutlaka göz doktoruna başvurulması gerekir. Göz doktoru bebeğinizin ihtiyacına göre göz damlası kullanılmasını önerecektir. Genellikle sülfat içerikli göz damlaları kullanılmaktadır ve bu bebekten bebeğe değişiklik gösterebilir. Antibiyotik göz damlası ile 72 saat içerisinde gözlerde düzelme beklenir.

Gözlerde Enfeksiyon Oluşmaması İçin Alınacak Önlemler Nelerdir?

Yeni doğan bebeklerin gözlerinde enfeksiyon oluşmasını engellemenin en temel kuralı temizliktir. Bebeğin vücut temizliğinin sürekli yapılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra bebeğe bakan ve seven kişilerin el ve vücut temizliğini sağlaması, grip ve nezle gibi bulaşıcı hastalığa sahip olmaması gerekir. Bu gibi kişiler bebeğe kesinlikle yakın temasta bulunmamalıdır. Yeni doğan bebeğin odası hiçbir zaman kalabalık olmamalı ve oda belirli aralıklarla havalandırılmalıdır. Yeni doğan bebeklerin hastalığa karşı daha hassas oldukları unutulmamalı ve bakımları özenli bur şekilde yapılmalıdır.

Yorum yapın