Bebeklerin Gazını Kolay Çıkartmanın Etkili Yöntemleri & Bebeklerde Gaz Sancısının Sebepleri Nelerdir?

Bebeklerin en büyük sorunlarından biri de bebeklerde gaz sancısıdır. Bebekler gazını çıkaramadıkları zaman ağlama krizlerine girerler. Sabaha kadar kendileri uyumadığı gibi anne babalarını da uyutmazlar.

Bebeklerde gaz sancısı neden oluşur?

Bebekler beslenirken bir miktar hava yutarlar. Bu havada bebeklerin midesinde gaz yapar. Ayrıca bebeklerin vücuduna giren besinler hemen parçalanmazlar. Midede parçalanmayan besinler bebeklerde gaz sancısı yapar.

Annenin yediği besinlerden bebeğe geçen süt te gaz yapabilir. Anne lahana, brokoli, mercimek, karnabahar gibi gaz yapan ve hazmı zor gıdalar yediği zaman bebekte gaz oluşur. Ayrıca meyve sularında bulunan sorbitol  denilen şeker alkolü bulunur. Bunlarda bebeğin midesinde gaz yapar. Bebeklerin gazını kolay çıkarmaktan ziyade dikkat edilmesi gereken nokta bebeklere gaz yapacak besinlerin yedirilmemesi ya da beslenme pozisyonuna dikkat etmektir.

Bebekte gaz oluşmaması için bebek dik pozisyonda beslenmelidir. Bebeğin başı midesinden daha yukarıda tutulmalıdır. Bebek gerek anne sütü ile beslenirken gerekse mama ile beslenirken bu kurala uyulmalıdır. Bu pozisyonda bebeğin emdiği süt ya da mama midenin alt kısmına yerleşir. Bebek beslenmeden sonra geğirerek kolay bir şekilde gazını çıkarır. Bebek biberonla besleniyorsa ve çok gazı varsa kullanılan biberon değiştirilmelidir. Bebeğin biberonu anne göğsünün ucundan daha yavaş akıtacak şekilde tasarlanmalıdır.

Bebeklerin gazını kolay çıkarmanın yöntemleri ise şunlardır

  • Bebek beslendikten sonra hiç vakit kaybetmeden omzunuza dik pozisyonda tutarak sırtına yavaş yavaş tıpış yapılabilir.
  • Bebeğinizi kucağınıza yüzükoyun yatırın. Sırtını dairesel hareketlerle sıvazlayın. Guk sesini duyduğunuzda bebeğin gazı çıkmış demektir.
  • Bebeğiniz bu pozisyonlarda gazını çıkaramamışsa bebeğinizi yüzükoyun 10 dakika kadar yatırın. Bu işlem süt ile havanın ayrılmasını sağlar. Sonra tekrar kucağınıza alarak sırtına vurun. Bebeğin midesinde süt ile hava ayrıldığı için bebek geğirerek gazını kolay bir şekilde çıkaracaktır.
  • Bebeğinizin gazını kolayca çıkarmak için yapmanız gereken bir başka hareket ise bisiklet hareketidir. Bebeğinizi besledikten sonra önünüze yatırın. Ayaklarından tutarak bisiklet hareketi yaptırın.
  • Tüm bu yöntemleri uyguladığınız halde bebeğinizin gaz şikayetlerini gideremiyorsanız doktorunuzun tavsiye ettiği bir gaz giderici damla alabilirsiniz.

Bebeklerde Gaz Sancısının Sebepleri Nelerdir?

Yorum yapın