Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalıdır

Dünyaya gözlerini yeni açmış her bebeğin ilk, tek ve en temel besin kaynağı anne sütüdür. Doğumdan sonraki 6 ay içerisinde bebeğe su dahil olmak üzere başka hiçbir ek gıda verilmemesi bebeklerin sindirim sistemlerinde problem oluşmaması için son derece önem arz etmektedir. Anne sütü ile beslenemeyen bebeklerin ise alanında uzman hekimler tarafından yönlendirilen beslenme çeşidi ile doyurulması gerekmektedir.

En az 6 aylık olmuş olan bebeklerin, uzman doktorların belirlediği kriterlerde gelişim göstermesi sonucunda yine doktor önderliğinde belirlenen ölçülerde yavaş yavaş ek gıdaya geçiş yapmaları gerekmektedir.

Bu süreç, bebeklerin tamamen anne sütüyle vedalaşmaları anlamına gelmemektedir. Çünkü bebekler 2 yaşlarına gelene kadar anne sütünden aldıkları besin değerleriyle birlikte gelişim göstermektedir. Ayrıca ek gıdaya geçiş sürecinde bebeklerin sindirim sistemleri tam gelişmediği gibi besinlere karşı alerjik reaksiyonlar göstermeleri de muhtemeldir. Bu yüzden bebeklere ek gıda olarak ilk başlarda sadece su verilmesi, bebeğin sindirim sistemi üzerinde gelişmelerin başlamasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca içerisinde tuz, yağ ve şeker barındırmaması nedeniyle de su, ideal bir ek gıda başlangıç ürünüdür.

Ek Gıdaya Geçiş Aşamaları Ve Süreç İçerisindeki Önemli Noktalar

Bebeklerde ek gıdaya geçiş sürecinde dikkat edilmesi gereken pek çok husus vardır. Bu hususların aileler tarafından dikkatli bir şekilde takip edilmesi ve bebeklerinin davranışlarının çok iyi gözlemlemeleri gerekmektedir.

  • Bebeklere ek gıda verilmeden önce dikkat edilmesi gereken ilk husus, bebeğin kendi kafa kontrolünü sağlayıp sağlayamadığının tespitidir. Bebeğin kendi başını dik olarak tuttuğu gibi beslenme sandalyesinde veya mama koltuğunda dik bir şekilde de oturabilmesi gerekmektedir.
  • Ellerini veya oyuncaklarını ağzına götüren, yemek masasında yemeklere uzanan veya ebeveynleri yemek yerken ağzını sürekli açan veya şapırdatan bebekler genel anlamda ek gıdaya hazır olduklarının sinyalini vermektedir.
  • Bebeğin ağzına verilen ek gıdayı tükürerek geri çıkarması veya ikinci kez aynı gıda uzatıldığında bebeğin gıdadan kaçınması ise bebeğin henüz ek gıda almaya hazır olmadığını göstermektedir.

ek gıdaya geçiş

Bebeklere Ek Gıda Nasıl Ve Ne Aralıklarla Verilmelidir?

Bebeklere ek gıda verilmeden önce aranılan bir diğer şartta bebeklerin dünyaya geldikleri kilolarının yaklaşık 2 veya 2,5 katı civarına yükselmesi ek gıdaya geçiş için de istenilen fiziki bir şarttır. Gerek dik oturabilmesi gerek istenilen kiloya sahip olması gerekse de ek gıda alabileceğine dair doktor onayı alan bebeklerin ek gıda ile beslenmelerinde de pek çok önemli nokta vardır. Bu noktalar da şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Ek gıdaya yeni geçmiş her bebeğe şeker veya tuz içermeyen, sadece tek bileşen ile hazırlanmış ek gıdalar verilmesi gerekmektedir. Meyve püreleri gibi karışık içeriklere sahip olan ürünleri, bebekler daha da ilerleyen dönemlerinde tüketmeli ve ek gıdaya yeni geçmiş bebeklerden bu tarz besinler uzak tutulmalıdır.
  • Bebeklere bu süreçte ilk olarak mevsimine özgü havuç, elma, muz, kabak ve patates gibi sade ürünler püre haline getirilerek ayrı ayrı verilmelidir.
  • Ek gıdaya geçiş sürecinde oldukça önemli olan bir diğer nokta ise bütün ek gıdaların bebeğe aynı gün içerisinde verilmemesidir. Günde sadece 1 öğünde sadece 1 tane ek gıda verilerek başlanması gereken bu süreçte, her yeni ek gıda verilmeden önce en az 3 gün beklenmeli, bebeğin besinlere karşı herhangi bir alerji gösterip göstermediği dikkatle takip edilmelidir.
  • Doğal sebze ve meyve dışında evde mayalanmış yoğurtta bu süreçte bebeklere verilebilirken dondurulmuş, konserve edilmiş veya et kaynaklı ürünler bebeklerden bu süre zarfında kesinlikle uzak tutulmalıdır.
  • Tek malzemeleri ek gıdalara alışan ve bir alerjik reaksiyon göstermeyen bebekler ise ilerleyen süre zarflarında meyve püresi, kabak çorbası ve yoğurtlu meyve karışımı gibi ek gıdaları rahatlıkla tüketebilmektedir.

sebzeli bebek maması

Ek Gıda Olarak Hangi Besinler Verilmeli?

Ek gıdaya geçiş sürecinin nasıl olması sorusunun yanında hangi besinler verilmelidir sorusu da önemli bir noktadır. Bebek için hem zihinsel gelişimine hem de fiziksel gelişimine faydalı olacak besinler seçilmelidir. Aynı zamanda da dengeli olmasına özen gösterilmelidir. Çilek gibi alerji ihtimali olan yüksek besinlerden uzak durulmalıdır. Demir içeriği yüksek gıdalara öncelik verilmelidir. Az porsiyonlar şeklinde başlanmalıdır. Gelişime bağlı olarak da kademe kademe arttırılmalıdır.

 

Yorum yapın