Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

Bebekler dünyaya gözlerini açmalarından itibaren anneler, bebeğin hangi zamanlarda nasıl ve ne tarzda tepkiler verdiğini yavaş yavaş keşfederler. Bebeğin anneyi duyup duymadığından görüp görmediğininden anne ilk aylarda epey endişeli olabilir. Bebek gelişimi ele alındığın’da annelerin endişe duymadan bebeklerinin duyularına yönelik sık sık kontroller yapmaları ilk aşamada yeterlidir.

Yeni Doğan Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

Bebeklerde göz ve görme gelişimi anne karnın’da başlayan bir süreçtir. Öyle ki bebeklerin görme duyusu anne karnında başlıyor. Anne rahmin’de bulunan bebek ışığı ayırt edebiliyor. Doğum gerçekleştikten sonraki süreçte ise bebek gördüğü ilk ışıkla birlikte görmeye de başlıyor. Dünyaya geldiği ilk 1-2 hafta da gözleri ışığa tepki veren bebek, 3 ve 4 aydan itibaren ise göz teması kurmaya başlayabiliyor, eğer bu süre uzar ve bebek hala göz teması kuramıyorsa veya gözleri sürekli başka yere odaklanıyorsa mutlaka kontrole gidip bebeğini göz muayenesine tabii tutmalıdır. Görme yeteneğinin ve yetisinin tam olarak gelişimini tamamlaması 7-8-9 yaşa kadar sürebiliyor.

Oyuncak Yardımı ile Bebeğinizin Görme Yetisine Olumlu Katkıda Bulunun

Bebekler ilk doğduğu zamanda çevresini net biçimde göremezken, daha sonraki zamanlarda ise görme duyusu git gide gelişiyor. Bebeğin hareket kabiliyetinin çoğalması ile birlikte bebeklerde görme duyusuda hızlı bir gelişme kaydediliyor. Bu yüzden anne, çeşitli dikkat çekilici oyuncaklar ile görme duyusunun gelişimine katkı sağlayabilir. Buna örnek olarak dikkat çekici renklere sahip bez bebekler bu iş için oldukça ideal ürünler olarak biliniyor.

Düzenli Doktor Kontrolu Çok Önemli

Konumuzun başında da belirttiğimiz gibi bebeğin doğumundan itibaren annenin diğer duyular gibi görme duyusunun gelişimini de doktor ile birlikte gözlemlenmesi çok önemli. Düzenli yapılan bebeklerde görme testi ile bebeğin görme gelişiminin seviyesi ölçülerek bebeğin gözlük gibi aparatlara ihtiyacı olup olmadığına doktor kontrolu sonrasında karar verilebiliyor. Unutulmamalıdır ki erken teşhiş her hastalıkta olduğu gibi bebeğinizin görme bozuklukların da çok önemlidir. Bu sayede bir çok hastalığın önüne geçmek ve bebeğinizi sağlıklı bir şekilde büyütmek sizlerin elinde.

Yorum yapın