Bebekler Kaçıncı Aydan Sonra Emeklemeye Başlar?

Bebeklikten çocukluğa geçişin en önemli göstergelerinden biri olan emekleme bütün ebeveynlerin görmeyi sabırsızlıkla bekledikleri gelişimlerden biridir. Emeklemeye başlayan çocuk nihayet istediği yerlere kendisi gidebilmeye çalışır ve yaşadığı mekânı kendi başına keşfetmeye başlar.

Emeklemek ve emekleme çabası çocuğun gelişimi hakkında birçok ipucu vermektedir. Çocuğun emekleyebilmesi için kaba motor becerilerinin yeteri kadar gelişmiş olması gerekmektedir.

Ayrıca çocuğun daha önce tespit edilmemiş fizyolojik veya nörolojik bir rahatsızlığı da olmadığının göstergesidir. Bundan dolayı ebeveynler çocuklarının emeklemelerini sabırsızlıkla bekler ve sürekli olarak “bebekler ne zaman emekler” sorusunu sorarlar.

İnternet “bebekler ne zaman emekler” sorusu ile dolup taşmaktadır. Birçok ebeveyn, her çocuk bir diğerinden farklı olduğu için çocukları diğer çocuklar emeklerken henüz emeklemediği için paniğe kapılmaktadırlar.

Özellikle sıkıntılı hamilelik geçiren aileler ve prematüre doğan çocuklar için bu endişe daha fazladır. Prematüre çocukların gelişimleri normal doğan çocuklardan daha uzun sürdüğü için emeklemeleri daha fazla zaman alabilir.

Sağlıklı Bir Bebek Ne Zaman Emeklemeye Başlar?

Sağlıklı bir çocuğun doğduktan sonra 8 ay geçtikten sonra emekleme denemelerine başlamayacağı ön görülmektedir. Ancak, her çocuk farklıdır ve bu süre daha erken veya geç olabilir. Genelde 8. ve 9. aylarında çocuklar emeklemeye başlarlar.

Bu sürelerin dışındaki emeklemeler ise kesinlikle anormal değildir. Bazı çocuklar emeklemeden bile yürümeye başlayabilir, yürümeyi öğrendikten sonra emeklemeye başlayabilir.

Çocuğunuzun emeklemesini istiyorsanız birtakım oyunlar ve teşvikler bunu gerçekleştirebilirsiniz.

  • Uzanarak alamayacağı bir ama görebildiği bir yere en sevdiği ve oynamak istediği oyuncağını koyun.
  • Onunla yerde oyunlar oynayın.
  • Bebekler ve aynalar arasında özel bir ilişki vardır. Aynada gördüklerinin kendileri olduklarını anlayamazlar. Tanımak için aynadaki çocuğa dokunmak isteyeceklerdir.
  • Yürüteç kullanmayın. Yürüteç çocuğun evin içinde hareket edebilmesini kolaylaştırır, emekleme ve yürümenin geç öğrenilmesine sebep olur.
  • Emeklemeye başladığı zaman yere, etrafa onun oyuncaklarını bırakarak daha fazla emeklemesi için onu teşvik edebilirsiniz.
  • Çocuk için en büyük teşvik her zaman anne ve babasıdır. Onun karşısına eşinizle geçip, beraber çağırmanız emeklemeye başlaması için çok büyük bir motivasyon oluşturacaktır.

Çocuğunuz emeklemeye başladıktan sonra evin onun için ne kadar tehlikeli bir yer olabileceğini düşünerek, gerekli tedbirleri almayı unutmayın.

Çocuğum Kaçıncı Ayda Emeklemiyorsa Endişelenmeliyim?

Bebekler ne zaman emekler sorusuna verilebilecek kesin bir cevap yoktur ancak eğer çocuğunuz 10.ayını doldurmuşsa ve hala emeklemiyorsa bir doktora danışmanızda fayda vardır. Bunun yanında eğer çocuğunuz emeklemeye çalışıyor ancak kolları ve bacakları titriyor, emekleme pozisyonunda iken başını kaldırıp önüne ve yukarı bakamıyorsa da doktora danışmanızda fayda vardır.

Yorum yapın