En Etkili Basen Eritme Hareketleri

Basen eritme hareketleri, bayanların fiziksel görünümlerinde sorun olarak değerlendirdikleri bölgelerden biri basen bölgesinde oluşan yağlanmaları gidermek için yapılan egzersiz türüdür. Basen bölgesinden kilo alan bayanların bu kilo şekline armut şekli de denilmektedir. Bayanlarda göbek bölgesinden sonra yağ deposu yapan bölgelerden biri olan basenlerin oluşması, fazla yağlı yiyeceklerden kaynaklanır. Bu bölgedeki yağlardan kurtulmak düzenli diyet ve basen eritme hareketleri yaparak mümkündür. Düzenli yapılan basen inceltme egzersizleri ile güzel bir fiziğe kavuşmuş olacaksınız.

Baen eritme egzersizi

En İyi Basen İnceltme Egzersizleri

Bacak İndirme Hareketi

Bacak indirme hareketi, öncelikle bacakları mideye çekme hareketidir. Kalçanızı biraz havaya kaldırarak ayaklarınızı başınıza doğru çektiğiniz hareketi, en az 10 kez yapmanız basenlerinizin erimesi için yararlı olacaktır. 30 saniye kadar bekledikten sonra uygulayacağınız ikinci hareket çömelme olarak adlandırılan harekettir.

Çömelme Hareketi

En etkili hareketlerden birisi olan çömelme hareketinde, öncelikle dik durun ve kollarınızı öne doğru uzatın, belinizi bükmeden ve öne doğru eğilmeden sadece dizlerinizi kırarak çömelin. Bu hareketi uygun olduğunuz her an tekrarlayabilirsiniz. Bu yaptığınız hareket basenlerinizde oluşacak incelmede büyük rol oynayacaktır.

Bacakları Kaldırma

Basen eritme için yapılacak egzersiz hareketlerinden diğeri ise sırt üstü yatarak, bacakları dik bir şekilde tutarak, 90 derece yukarı kaldırma hareketidir. Bu harekette bacaklarınızı aynı zamanlı kaldırmalı ve dizlerinizi bükmeden yapmalısınız. Bu hareket basen bölgesi ile birlikte karın ve göbek yağlarınız varsa bu konuda da yararlı olacaktır.

Çapraz Mekik

Çapraz mekik hareketi için yapmanız gereken ellerinizi başınızın arkasında birleştirmek ve sağ kol dirseğiniz ile sol bacağınız bükerek birleştirmeniz yeterli olacaktır aynı hareketi sol kol dirseğiniz ve sağ bacağınızı ile tekrarlamalısınız. Bu egzersiz, hem basen bölgeniz hem de yan karın ve göbek yağlarınız için de etkili olacaktır.

Emekleme Hareketi

Sıradaki hareketin ilk adımı yüzünüz yere gelecek şekilde kollarınızı yere yaslayın dizleriniz de yere yaslanarak emekleme denilen hareketi almanızdır. Daha sonrasında ise önce sağ ayağınızı vücudunuz ile aynı hizada olacak şekilde esnetmeniz ile gerçekleştirilmektedir. Sağ ayağınızdan sonra aynı hareketi sol ayağınız için de gerçekleştirmelisiniz.

Esneme Hareketi

Basen eritme için yapmanız gereken sağa ve sola doğru esneme hareketidir. Bu hareket için ayakta durarak ellerinizi başınızın üzerinde birleştirmelisiniz. Daha sonra önce sağa doğru başınız ile kalçanız arasında 45 derecelik açı sağlayarak eğildiğiniz harekettir, aynı hareketi sola doğru esneyerek de yapmalısınız.

Tek Bacak Uzatma

Bu hareket için dik bir şekilde ayakta durmalısınız. Sonrasında sağ elinizi pere paralel olacak şekilde öne doğru uzatmalısınız. Belinizi hiç bükmeden öne doğru eğilin. Bu hareketi yaparken yerden bir şey almak ister gibi eğilmeli ve eğilme sadece kalça tarafında olmalıdır. Öne doğru eğilirken sağ bacağınızı da arkaya doğru kaldırmalısınız. Bu hareketi birkaç kez tekrarladıktan sonra diğer kol ve bacağınıza geçmelisiniz.

Bu hareketler gün içerisinde düzenli olarak tekrarlandığında kısa bir süre içerisinde basenlerinizin incelmeye başladığını fark edeceksiniz. Yaptığınız bu hareketler hem sağlığınız için yararlı olacak hem de sizi rahatsız eden basen bölgelerinizdeki yağlardan kurtulmanızı sağlayacaktır. Hareketleri uygularken çok aç veya çok tok olmamaya özen göstermelisiniz. Egzersizleri uygularken gün içinde beslenmenize dikkat etmeniz ve en az 2 litre su içmeniz yağlarınızı kolaylıkla yakmanızda yararlı olacaktır. Besinlerde, beyaz pirinç yerine bulgur, beyaz ekmek yerine tam tahıl ekmeği seçmeniz, akşam 7 den sonra ağır yemekler yememeniz ve yediğiniz besinlerin yağlı olmaması tercihleriniz arasında olmalıdır. Basen bölgesini eritmek isteyenler için en önemli durum ise egzersizleri düzenli bir şekilde uygulamak olacaktır.

 

Yorum yapın