Baş Ağrısı Ve Baş Ağrısının Nedenleri

Baş ağrısının nedenleri, ansızın baş gösteren baş ağrıları, ilaç kullanmadığımız zaman hayatı bize çekilmez kılabilir. Günümüzde insanların neredeyse yarısında kronik hale gelen baş ağrıları, çoğu zaman ağrı kesici kullanmadan geçmez. Yazımızın devamında baş ağrısı nedenleri, baş ağrısına nelerin sebep olduğunu ve bu sebepler konusunda neler yapabileceğimizi inceleyeceğiz.

Omurilik Kaynaklı Baş Ağrıları

Günlerce süren ve ağrı kesicilere rağmen geçmeyen baş ağrılarının sebebi, halk arasında çoğu zaman migrene dayandırılır. Bu ağrıların sebebi her vakada migren olmayabilir. Omurilik kaynaklı ortaya çıkan baş ağrılarının da, migrene çok yakın belirtileri olduğu bilinmektedir. Bu ağrıların sebebi ise ilk omurun, beyin sapı bölgesindeki sinir kökünü sıkıştırmasıdır.

Kafatasımızı ve dolayısı ile beynimizi de taşıyan ilk omur, küçük ve hareket kabiliyeti diğer omurlara göre düşük bir parçamızdır. Bazı durumlarda, bu kısıtlı hareket kabiliyeti sebebiyle ilk omur, sinirlerimizi sıkıştırabilir. Bu nedenle ağrı kesiciler, bu sinir sıkışması kaynaklı soruna kalıcı bir çözüm üretemezler. Sinir sıkışması sebebiyle oluşan ağrıyı geçirmek adına sürekli ağrı kesici içmek, bir süre sonra karaciğer, böbrek ve bağırsaklara zarar verecektir.

Omurilik Baş Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Fiziksel bir rahatsızlık olan omurilik baş ağrısı tedavisi için cerrahi müdahale çoğu zaman zorunlu değildir. Öncelikle röntgen yöntemi ile hastanın omurilik bozukluğu, tetkik edilmelidir. Uzman bir fizyoterapist eşliğinde, omurilik doğru açısına kavuşturulabilir. Fizyoterapi yöntemleri ile eklem, kas, bağ ve sinirlerin dengeye kavuşması sağlanır. Tedavi sonucunda hasta ağrılardan ve fonksiyon bozukluklarından kurtulmuş olur. Hangi tedavi yönteminin izleneceğine, hastayı muayene eden uzman doktor ve fizyoterapist karar verecektir.

Omurga Ağrısının Migrenden Farkı Nedir?

Birinci omurun, olması gereken yerinde olmadığı için yaptığı sinir sıkışması ile ortaya çıkan baş ağrısının, migren ağrısından farkını bazı yöntemler ile bulabiliriz. Baş ağrısı çeken hasta, başını sağa veya sola kısıtlı çevirebiliyor ve bu hareketleri yaparken ağrısı daha da şiddetleniyorsa, bu kişide omurilik kaynaklı baş ağrısının bulunması ihtimali yüksektir. Bu ağrının, ağrı kesiciler ile yok olması mümkün değildir.

Omurilik kaynaklı baş ağrılarında, baş dönmesi ve bulanık görme belirtileri de ortaya çıkabilir. Sıkışma sadece ilk omurla kalmayıp, diğer omurlarda da gerçekleşirse kulak sorunları başta olmak üzere birçok fonksiyon bozukluğu da baş gösterebilmektedir.

Migren Hastaları ve Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Baş ağrılarını önemsemeyen ve migren hastası olduğunu bilmeyen kişiler, doğum kontrol hapı kullandıklarında ciddi bir risk ile karşı karşıya kalmaktalar. Migren hastası olup bu hapı kullanan kişilerin beyin damarlarında pıhtı oluşması riski mevcuttur. Bu pıhtı oluşumu kişiyi felce ve ölüme kadar götürebilmektedir.

Adet Dönemlerindeki Baş Ağrısı

Bazı kadınlarda, sadece adet dönemlerinde şiddetli baş ağrıları görülmektedir. Bunun birincil sebebi, o kısa dönemde oluşan hormon değişimleridir. Adet öncesi ve adet sürecinde kadınların bünyesinde östrojen dengesinin değişmesi, baş ağrılarını tetikleyebilmektedir. Adet döneminde şiddetli baş ağrısı çekenlerin, hiç vakit kaybetmeden hekimlerine başvurmaları gerekmektedir.

Adet sürecindeki baş ağrısı sadece 1 veya 2 saat sürüyor ise bu baş ağrısı çok önemsenmemelidir. Geçmeyen ağrılar ve beraberinde gelen bulantı, tüm gün boyunca devam ediyor ise mutlaka bir uzman hekime başvurulması şarttır. Ergenliğe giren her kız çocuğunda, normal bir erkek çocuğuna göre baş ağrısı vakasının ortaya çıkma ihtimali 3 kat daha artmaktadır. Ergenlik döneminde zirveye çıkan migren ağrıları, adet sürecinin tamamlandığı menopoz döneminde ciddi oranda azalmaktadır. Bunun sebebi ise menopoz döneminde, kadınların vücudundaki östrojen dengesinin artık normalleşmesidir.

Adet Dönemindeki Baş Ağrısı Nasıl Hafifletilir?

  • Bol yürüyüş yapın.
  • Omega içeren besinlere yönelin, balık ve yumurta daima hayatınızda olsun.
  • Kafein içeren her şeyden uzak durun.
  • Az tuz tüketin.
  • D vitamini takviyesi alın, güneşe çıkın.
  • Sessiz bir yerde dinlenin ve ışıktan uzak durun.
  • Stressiz bir hayat yaşayın.

 

Susuzluk ve Baş Ağrısı

Modern hayatın yoğunluğunda, insanlar artık su içmeyi neredeyse hiç hatırlamıyor. Hayatlarımız ne kadar yoğun olursa olsun, su içmek daima bir alışkanlık olarak hayatımızınbir parçası olmalıdır. Su içmeyi ihmal eden kişiler, çok sık vakit geçirdikleri bölgelere su şişesi koyabilirler. Bu sayede, farkında olmadan gün boyu su ihtiyacını gidermiş olacaksınız. Beynin %90’ından daha fazlası sudan oluşmaktadır. Haliyle susuzluk ile beraber beyin fonksiyonları işlevselliğini yitirecektir. Baş ağrılarında ilk başvurulması gereken yöntem su içmek ve bunu düzenli hale getirmektir.

Su İçmenin Diğer Faydaları

Vücut direnci kazandırır. Yeterli su tüketimi, grip başta olmak üzere tüm hastalıklara yakalanmama konusunda vücuda güç verir. Böbrek sorunları azalır. Boşaltım sisteminin ana aktörü olan böbrekler, bol su içen bir kişide daha rahat çalışarak vücuttaki toksin maddeleri dışarıya atar.

Tansiyon değerleri dengeye oturur. Uzun vadeli su içmeyen kişilerde, kan dolaşımı ve sindirim sistemi etkilenir. Tansiyon dengesizlikleri baş gösterir. Eklem ve kas sistemleri, sorunsuz çalışır. Eklem sağlığı için çok önemli olan su, eklem aralarındaki hareketi sağlayan tabakanın beslenmesi için hayati öneme sahiptir. Susuz kalan kişinin eklem arası sıvısı da bir süre sonra azalacağı için kemik hastalıkları ortaya çıkar. Aynı şekilde susuz kalan kişinin kasları da esnekliğini yitirir ve bir süre sonra zayıflar. Sindirimi düzene sokar. Susuz kalan kişi birkaç gün sonra kabızlık rahatsızlığına yakalanabilir. Deride canlanma görülür. Susuz kalan kimselerde, öncelikli olarak saç dökülmesi ve saç derisinin kepeklenmesi sorunu ortaya çıkar. Bunun devamında, tüm vücutta cilt kuruluğu görülür.

Yorum yapın