Balerin Topuzu Saç Modeli Nasıl Yapılır?

Topuz modellerinden vazgeçemeyenler için balerin topuzu modeli öğrenilmesi gereken modellerin başında gelir. Saçın sıkı bir topuz hâline getirerek başın üst tarafında, nizami bir biçimde, toplanması balerin topuzu modelidir.

Sadece dakikalar içinde kusursuz bir balerin topuzu modeli yapmak adına, izlenecek adımlar şunlardır:

  • Saçı hazırlamak
  • Saçı öncelikle “atkuyruğu” hâline getirmek
  • Saça “burgu” şeklini vermek
  • Saçı “topuz” haline getirmek
  • Saçı “sabitlemek”

Günün her zamanında kullanılabilecek bu saç modeli, pek çok zaman, bir kurtarıcı görevi görecektir. Gayet kolay bir şekilde elde edilebilecek malzemelerle, gerekli adımları izleyerek mükemmel bir balerin topuzuna sahip olunur. Gereken malzemeler de “tarak, tel toka, lastik toka ve saç spreyi”dir.

Saçı Hazırlamak

Saçlar topuz yapılmadan önce iyice taranmalıdır. Kıvırcık ve dalgalı saça sahip olanlar da saçlarını, daha güzel bir balerin topuzu adına, mutlaka düzleştirmelidir. Saçlara bakım yağı sürülerek daha canlı duran topuzlar elde edilebilir; pek tabii bu isteğe bağlıdır.

Saçı “At Kuyruğu” Haline Getirmek

Balerin topuzu mutlaka sıkı ve başın üst tarafında olmalıdır. Bunun sebeple de saçlar saçları atkuyruğu yapılmalıdır. Atkuyruğu yapılırken saçlar ne kadar yüksek olursa, balerin topuzu da bir o kadar ihtişamlı görünür. Sıkı bir balerin topuzu yüz hatlarını da belirginleştirir. Dolayısıyla atkuyruğunu da olabildiğince sıkı yapılmalıdır. Sıkı topuzbir miktar rahatsız edecek olsa da elde edilecek sonuç buna katlanmayı değer hale getirecektir.

Saça “Burgu” Hâlini Vermek

Atkuyruğu yapılan saç, iki eşit parçaya ayrılarak bu parçalar birbirine geçirilir. Saçlar, örgü örer gibi en uca kadar bu işlem devam etmelidir. Katlı bir saç kesim modeline sahip olanlar için bu işlem biraz yorucu olacaktır; zira bu işlemde diğerlerine göre daha kısa olan saçlar yan taraflardan fırlayacaktır. Son aşamada ise yan taraflardan fırlayan bu kısa saçlar kontrol altına alınabilir, bu sebeple balerin topuzu yapmak için bir engel değildir.

Saçı “Topuz” Hâline Getirmek

Burgu hâline getirilen saç, saç lastiği etrafına dikkatlice dolandırılarak topuzun her taraftan eşit görünmesine dikkat edilir. Her taraftan eşit göründüğüne emin olunduktan sonra, burgunun ucu tel toka vasıtasıyla saçın dibine sabitlenir. Kalın telli saçlara sahip olanlar, daha sağlam olması adına, topuzun etrafına, olması gerekenden birkaç tane daha fazla tel toka takması gerekir.

Saçı “Sabitlemek”

Son aşamada ise yapılan topuz, saç spreyi vasıtasıyla sabitlenmelidir. Etraftan fırlayan ve görünümü bozan kısa saçlar saça doğru taranır ve saç spreyi sıkılarak taranan yere sabitlenir. Saç spreyinin, saça bir anda sıkılmasındansa adım adım uygulanması daha olumlu bir sonuç doğurur.En son aşama olarak da bütün saça sprey sıkılarak balerin topuzu hazır hâle getirilir.

Yorum yapın