Ayağınıza Uygun Ayakkabıyı Nasıl Seçebilirsiniz?

Ayakkabılar; kadın, erkek, genç, yaşlı her yaştan insan için en önemli aksesuarlardan, daha doğrusu kullanılan eşyalardan birisidir. Çünkü bütün gün koca bir vücudu taşıyan ayakların en büyük ve en önemli koruyucusudur ayakkabılar. Ayakkabı seçimi konusunda özellikle bayanlar zaman zaman kararsız kalabiliyor veya zorlanabiliyorlar. Peki, uygun ayakkabı seçimi nasıl olur? Ayağınıza uygun ayakkabıyı nasıl seçebilirsiniz?

Mevsime Göre Seçim Yapın

Ayakkabı alırken veya seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli konu mevsim şartlarını göz önünde bulundurmaktır. Eğer kış veya sonbahar mevsimi ise; kalın tabanlı, su geçirmeyen ayakkabılar tercih edilmelidir. Bu mevsimde botlar da kullanılabilir. Yaz veya ilkbahar mevsimi ise; ayakları terletmeyecek aynı zamanda gündelik olarak rahatça kullanılabilecek ayakkabılar tercih edilmelidir.

Kıyafet Uyumu Önemli

Ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da; renk ve modelin kıyafete uyum sağlamasıdır. Sadece belirli renkte ki kıyafetlerle giyilebilecek bir model yerine; birçok farklı renk ve model kıyafetle rahatça giyilebilecek bir ayakkabı rengi tercih edilmelidir.

Doğru Ayakkabı Numarası Önemlidir

Ayakkabı modeli nasıl olursa olsun; asıl önemli olan ayağınıza uygun ve doğru numaralı bir ayakkabı tercih edilmelidir. Ayağınıza büyük ya da küçük gelen bir ayakkabı, sürekli olarak ayağı rahatsız edeceği gibi, kullanımı da zorlaştıracaktır. Bu nedenle ayakkabı alırken doğru numarayı tercih etmek önemlidir.

Yüksek Topuk

Yüksek topuklu ayakkabılar her zaman için hem şık hem de güzel bir görünüme sahiptir. Fakat bu durum yürümeyi bilen bayanlar için daha çok geçerlidir. Eğer yürüyüşünüze güvenmiyorsanız yüksek topuklu ayakkabılar ayağınıza zarar verebilir.

Rahat ve Seksi

Ayakkabının rahat ve seksi görünmesi bayanların en çok dikkat ettiği konuların başında geliyor. Fakat bu tarz ayakkabılar uzun bacaklı bayanlarda biraz daha hoş bir görüntüde oluyor. Bu nedenle eğer bacak boyunuz uzunsa rahat ve seksi görünümde ayakkabıları tercih edebilirsiniz. Fakat kısa boyluysanız veya bacak boyunuz kısa ise daha sade ayakkabılar tercih etmelisiniz.

Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayakkabı seçerken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

1) Biraz paraya kıyıp kaliteli ayakkabı tercih etmek her zaman avantajlıdır. Çünkü kaliteli bir ayakkabı en az 3-4 yıl boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. İyi bir şekilde kullanıldığında bu süre daha uzun bile olabilir.

2) Ayakkabı seçiminde göz önünde bulundurulması gereken bir diğer konu da ayağa tam oturmasıdır. Yani ayağa küçük veya büyük gelen bir ayakkabı yerine, tam oturan bir ayakkabı tercih etmek ayağın rahat hareket etmesini sağlar. Böylece almış olduğunuz ayakkabıyı çok daha rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

3) Ayakkabının rengine karar verdikten sonra; rahat edebileceğiniz model veya buna uygun elbise ve çanta kombinlerini bulmanız gerekir.

Yorum yapın