Astrolojide Neden 12 Burç Var?

Astroloji için belirlenen şablonda yılın 12 ayı temel alınarak yerleştirilmiş 12 burç vardır.

Zodyak, pek çok eşit ya da eşit olmayan bölmelerden ziyade 12 eşit parçaya ayrılır.

Aynı sebepten dolayı bir yılda 12 takvim ayı vardır. Zodyak, güneşin yıl boyunca aldığı konumu gösteren bir çemberdir.

Yılda 365 gün vardır ama yörünge rotası 360 derece üzerinden hesaplanır (360,Eski Babil’lilerin güneş döngüsü takvimi kolaylaştırmak için kullandıkları çembere atfedilen sayıdır. 365 kolayca bölünüp işlem yapılamaz, ama 360 ona en yakın kolay işlem yapılabilecek bir sayıdır). Bu sayı ve onun çeşitli bölümleri bir çok astronomik döngü ile kolay korelasyon kurulmasını sağlamaktadır.

Takvim ve Ay Döngüsü

Güvenilir bir takvim güneş, ay ve dünya arasındaki döngüsel etkileşimlerin karmaşık bilgisini gerektirir. Ancak temel seviyede, güneşin aynı döngünün ufkunda, aynı noktayı, aynı yerden yükselerek yıllık döngüsünü tekrar etmeden önce, 365 gün aydınlattığına dikkat çekilebilir.

Bir yıllık güneş döngüsünde 12 ay döngüsü vardır. Ayın bir yılda 12 kez batması ya da alçalması da dikkat çekicidir. (Ay için eski dilde mona kelimesi kullanılırdı. Bir ay periyodu, ayın dünyanın etrafındaki 28 günlük yörüngesine dayanmaz.

Güneş ve ayın birbirini izleyen karşılaşmalarını gösteren 30 günlük ay döngüsüne dayanmaktadır. Bu yüzden, Zodyak tüm takvimlerde kullanılan genel şablonu benimser Zodyak’ta tanımlanan dört büyük bölüm, 90 dereceye ayrılan dört eşit çeyrek tarafından ekliptik (yörünge rotası) ile kesiştiği noktayı belirler. Bu da neden dört mevsim esas alındığını gösterir.

Zodyak ve Burçlar

Zodyak astronomik ve takvimsel ilkelerin çok zarif bir birleşimidir. Zodyak derecelerinin ve bir gün içindeki kesişmelerinin korelasyonu kesin değildir. Bununla birlikte Zodyak’ın gezegensel hareketleri ve etkileşimleri izleyen bir referans sistemi olarak kullanıldığı bilinmektedir. Bu referans sisteme göre her burç kendi yerine oturmaktadır. Ayrıca Zodyak’ın mevsimsel değişimlerin etkisini ele aldığı kesin olarak geçerli bir kuramdır.

Sistem, tasarımın içine inşa edilmiş felsefi akıl yürütmenin derinliklerine sahiptir. Çünkü astrolojigelişimi, Pisagor gibi filozofların şekillerin ve geometrik ilişkilerin mistiksel doğasını araştırdıkları döneme denk gelmiştir. Ayrıca bu çalışmalarda sayısal düzenlemelerin nicelik kadar nitelikleri de belirlediği iddia edilerek kanıtlanmıştır. Zodyak’ın neden tam olarak 12 eşit bölüme sahip olduğu hakkındaki izahat genel olarak bu şekilde yapılmaktadır. Tabii bu nedenle de 12 burç bulunmaktadır.

Yorum yapın