Astım Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Solunum yolu hastalığı olan astım, solunum yolunun daralması nedeniyle ortaya çıkar. Hastalık, dönemsel olarak şiddetini değiştirebilen kronik bir yapıya sahiptir.

Solunum yolunun çeşitli nedenlerle daralmasıyla beraber solunumda yaşanan bir takım sorunlar hastalığın nedenini oluşturur. Normal şartlar altında insan doğasına etki etmeyecek kokular, bu kokulara karşı aşırı hassasiyet taşıyan astım hastalarında ciddi krizlere girilmesine sebebiyet verebilir. Krize girilmesinin nedeni sadece koku olmayabileceği gibi çeşitli alerjiler de tetikleyici rol oynayabilir. Bu krizler kendini öksürük, nefes darlığı veya nefes alamamak şeklinde gösterir.

Astım Krizi Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın doruk noktası krize girilen andır. Astım hastası bireylerin krize girmesini sağlayan belli başlı unsurlar vardır. Krizler bir anda ortaya çıkmadığı gibi bu tetikleyicinin bilinmesi hastalığa karşı önemli bir mücadele aracı olarak rol oynar. Krize giren bireylerde nefes alış verişi esnasında hırıltı görülür. Bu basit belirtinin yanı sıra boğulurcasına, kesilmeyen öksürük krizlerin en bilinen belirtisidir. Bu belirtilere genellikle göğüste ve boyunda hissedilen sıkışma hissi, konuşurken zorlanmak, deride solgunluk el ve dudaklarda morarma eşlik eder

Krize girilmesinde normal şartlar altında insanda kısa veya uzun vadede etki göstermeyen kokular rol oynayabilir. Buna örnek olarak verilebilecek en önemli astım tetikleyicilerinden biri sigaradır. Sigaranın yanı sıra parfüm, evcil hayvan tüyleri, küf veya akarlar da krize girilmesine yol açabilir.

Hastalık Belirtileri Nelerdir?

Astımın en belirgin özelliği gece uykudan uyandıracak şekilde öksürmeye yol açmasıdır. Genel kanının aksine astım hastalarında nefes darlığı görülmesi şart olmadığı gibi sadece öksürükle kendini gösteren hastalık türleri de vardır. Genetik olduğu bilinen hastalığın yakın akrabalarda olduğu biliniyorsa, gece uyandıracak kadar şiddetli öksürük görüldüğü takdirde astım ihtimaller içine dahil edilmelidir.

Hastalığın genetik olarak daha büyük yayılım göstermesi sadece kan bağıyla geçtiği anlamına gelmez. Astım düşük ihtimalle olsa da aynı zamanda çevresel faktörler, çalışma koşulları ve birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir.

Astım Nasıl Tedavi Edilir?

Günümüzün modern tıbbı tam anlamıyla hastalığa bir tedavi bulmuş olmasa da astımı kontrol altında tutmak mümkündür. Bu noktada doktor tarafından konulan teşhisin ardından yine doktor tarafından verilen tedavi yöntemini düzenli ve eksiksiz devam ettirmek önemlidir. Bu bağlamda disiplinli şekilde kullanılan ilaçlarla astım kontrol altında tutulur. Tedavi aksatılmadığı takdirde hastalığın hiçbir belirtisi hastalarda görülmez.

Yorum yapın