Anne Sütünün Faydası & Nasıl Saklanır?

Yeni doğan bebekler, faydaları açısından ve sindirim sistemleri gelişmediği için ilk 6 ay yalnızca anne sütünü tüketebilirler. Anne sütü minik bebeklerin temel besin kaynağı olup, bebeklere birçok faydası bulunmaktadır. Anne sütünün faydaları sayesinde bebekleri hastalıklardan korumaktadır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda, bebek hastayken anne sütünün rengi ve anne sütünün içerisinde bulunan vitaminleri artmaktadır. Bebekler ilk 6 ay vücutlarına su ihtiyacını da anne sütünden karşılamaktadır. Böylesine mucizevi anne sütünün faydaları nelerdir? Anne sütünün kalitesini arttırmanın yöntemleri nelerdir? Anne sütünün saklama koşulları nelerdir? Buyurun hepsinin cevabı makalemizde.

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

 • Öncelikle anne sütü içindeki vitaminler sayesinde bebekleri hastalıklardan korumakta çok büyük önem taşımaktadır. Sadece bebeği değil, vücutta salgıladığı için anneyi de alerjik hastalıklardan korumaktadır.
 • Yapılan araştırmalar neticesinde anne sütü ile beslenen bebeklerin gelişimlerini, diğer bebeklere oranla daha iyi olduğu saptanmıştır. Anne sütü tüketen bebekler zihinsel ve fiziksel anlamda daha gelişmiş olmaktadır.
 • Anne sütünün içerisinde vitaminler, protein, çinko ve yağ bulunmaktadır. A vitaminini barındıran anne sütü, bebeklerde oluşabilecek göz rahatsızlıklarını önlenmektedir.
 • Anne sütü, bebeklerin bağışıklık sistemine uygun olduğu için, bebeklerin bağışık sistemine katkı sağlamaktadır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde ishal ve kabızlık hastalıklarının bir hayli az yaşandığı gözlemlenmiştir.
 • Anne sütünün, bebekler üzerinde sakinleştirici özelliği de bulunmaktadır. Anne sütü ile beslenen bebeklerin daha rahat uyudukları gözlemlenmiştir.
 • Anne sütü bebek ve anne arasındaki sevgi, güven bağını güçlendirir. Bebekler kendilerini güvende hissederek huzurlu olurlar.

Anne Sütünün Kalitesini Arttırmanın Yöntemleri nelerdir?

 • Anne sütünü salgılayan hormon, en çok uyku esnasında etkisin göstermektedir. Böylece sütünüzün kalitesi açısından bebeğiniz uyuduğu zaman sizin de uyumanızı ve dinlenmeniz öneririz.
 • Üzüntü ve stres anne sütünü kötü anlamda etkileyen olaylardır. Bunlardan uzak durmak ve bol bol mutlu olup, bebeğinizin beslenmesi ve sağlığı açısından üzülmemenizi önermekteyiz.
 • Ilık su süt kanallarını aktif etme konusunda önemli rol almaktadır. Ilık bir duştan sonra süt kanallarımız çalışacak ve vücudunuz anne sütü salgılamaya başlayacaktır.
 • Rezene ve anason bitkileri anne sütünün Kalitesini artmasına yardımcı bitkiler olarak bilinmektedir. Protein ve karbonhidrat içeren besinler de anne sütüne oldukça katkı sağlamaktadır.
 • Anne sütünün temel kaynağı bol su içmektir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda bol bu içmek anne sütünü artırmak konusunda oldukça başarılıdır. Uzmanlar, annelere gün içerisinde en az 2.5-3 litre su tüketilmesi gerektiğini vurgulamıştır.

Anne Sütünün Saklama Koşulları Nelerdir?

Anne sütünü sağıp, süt saklama poşetleri aracılığıyla veya sütünüzü koyduğunuz biberonda saklamanız mümkündür. Anne sütü oda sıcaklığında 3 saat bozulmadan saklanabilmektedir. Ancak daha uzun süreli saklamak isterseniz buzdolabı ve derin dondurucuyu önermekteyiz. Anne sütü buzdolabı rafında 3 güne kadar saklanabilir, derin dondurucuda ise en fazla -18 derece Olmak koşuluyla 3 ay saklanabilmektedir. Sağlık ve Sevgi ile kalın.

“Anne Sütünün Faydası & Nasıl Saklanır?” üzerine bir yorum

Yorum yapın