Anne Sütü Doğru Şekilde Nasıl Saklanır?

Birçok anne ve anne adayı tarafından sıklıkla merak edilen anne sütü nasıl saklanır sorusuna verilebilecek onlarca farklı cevap bulunmaktadır. Günümüzde anneler tarafından sıkça tercih edilen bu uygulama, beraberinde soruları da getirmektedir. Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan “Anne Sütü Saklama Kitapçığı” talimatları doğrultusunda 3’ler kuralına uyarak bu işlemi doğru şekilde tamamlamak mümkündür.

Anne sütünün doğru bir şekilde saklanmasının kritik önemi, içerdiği mineral ve vitaminlerin bozulmaya uğramadan bebek tarafından tüketilmesidir. Bu doğrultuda da yeni sağılmış bir anne sütü oda sıcaklığında 3 saatten fazla bekletilmemelidir.

Anne Sütü Günlerce Bozulmadan Saklanır Mı?

Anne sütü nasıl saklanır sorusunu merak eden birçok anne, kaç gün saklanacağı hakkında da araştırmalar yapar. Anne sütünün doğru şekilde saklanması halinde aylarca tazeliğini koruduğunu söylemek mümkündür. Bu durum;

  • Saklama koşullarına
  • Sütün içinde bulunduğu materyale
  • Saklama ortamının sıcaklığına

bağlıdır. Doğru şekilde sağlanan koşullarda anne sütü bozulmadan 3 ay boyunca tazeliğini muhafaza eder.

Anne Sütü Saklamada 3’ler Kuralı

Anne sütünün içerdiği yüksek düzeydeki besleyici mineral ve vitaminlerin bozulmadan saklanması için annelerin bilmesi gereken bir kural da 3’ler kuralıdır. Bu kural doğrultusunda anne sütü;

  • 3 saat oda sıcaklığında (19-26°)
  • 3 gün buzdolabında (0-4°)
  • 3 ay derin dondurucuda (-18°)

rahatlıkla saklanabilmektedir. Bu noktada sütün sağılma saatini ve gününü doğru şekilde bulunduğu kabın üzerinde belirtmek oldukça önem taşır. Bu sayede tarihi daha kolay şekilde takip edebilir ve tazeliğini korumasını sağlayabilirsiniz.

anne sütü saklama koşulları

Pompa Yardımıyla Sağılan Süt Isıtılabilir Mi?

Anne sütü nasıl saklanır diye araştırma yapan birçok anne ve anne adayı, dondurulan ve buzdolabında saklanan sütlerin ısıtılıp ısıtılmadığını merak eder. Dondurulan ya da buzdolabında saklanan anne sütü ısıtılarak bebeklere verilebilir. Özellikle donmuş sütler için benmari usulünü tercih edebilirsiniz.

Donmuş ya da soğuk anne sütünün direkt olarak sıcakla temas ederek ısıtılması zararlı olabilir. Bu durum, içerdiği yararlı bakterilerin bozunmasına yol açabilir. Bu durumu göz önünde bulundurarak ısıtma işlemini sağlayabilirsiniz.

 

Yorum yapın