Anne Sütü Alan Bebeklerin İlk Yıl Gelişimi

Yapılan araştırmalar anne sütüyle beslenen çocukların diğer mama ile beslenen çocuklara göre daha fazla geliştiğini göstermiştir. Anneler de bu gelişim farkını gözleriyle görebilmektedir. İnternet üzerinden ya da doktorlardan yararlanılarak anne sütüne alternatif olarak kullanılmak istenen yeme programları hiçbir zaman aslına benzer gelişim özelliği göstermemektedir. İlk zamanlarda mama ile beslenme anne sütü beslenmeye paralel bir gelişme gösterememektedir. Anneler internet üzerinden yer alan beslenme kalıplarına kanarak mama vermeye çalışmakta ve anne sütünü kesmektedir. Bununla beraber yetişkin beslenme biçimi olan ek gıda programından yararlanmaktadır. Pek çok anne adayı çocuğun ne kadar süt miktarına ihtiyacı olduğunu bilmemektedir. Bebekler 3- 4 aylık olana kadar anne adaylarının vücudu gerekli süt miktarını oluşturmaya başlamaktadır. Bu dönemler içerisinde annelerin meme yapıları sert hale gelmemektedir. Bu durum ile karşılaşan anne adayları sütü keserek ek gıdalardan yararlanmak istemektedir.

Tuvalete Çıkma Sıklığı

Anne sütü ile beslenen çocukların tuvalete çıkma sıklığı değişmektedir. Bebeğin ilk zamanlarında 1-2 çocuk bezi kirletebilir. Bu durum doktorlar tarafından normal dönem olarak tanımlanmaktadır. Bu zamanlar içerisinde bebeklerin idrar yaptığını fark etmeniz zor olabilir. Annesinin sütü geldiği zaman bebekler daha fazla süt tüketmeye başlamaktadır. Süt tüketimi nedeniyle bebekler daha fazla çiş yapmakta ve kullanılan bebek bezinin ağırlığı da bu duruma orantılı olarak yükselmektedir.

Dışkı Renkleri

İlk zamanlarda yeni doğmuş olan bebeklerden çıkan kaka rengi oldukça koyu bir şekilde çıkmaktadır. Sadece anne sütü ile beslendiği zaman ise bebeğin kaka rengi yeşil hale dönmektedir. İlk doğum zamanından yaklaşık olarak beşinci güne kadar sarı ya da sarıya yakın renklerde yer almaktadır. Bu dönem içerisinde kokusuz, püre kıvamında bulunmaktadır.

Besin Tüketimi

Bebeğin yaklaşık olarak bir yaşına kadar hayati önem taşıyan konular arasında ek gıdalar yer almaktadır. Bu ev içerisinde anneler bebeklerine sütlerinin yetmediğini ve ek gıdalara başvurulması gerektiğini düşünmektedir. Bebeklerinin kilosunu artırmak için emzirmeyi düşünmeyerek ek gıdalardan yararlanmaktadır. Bir yaşına kadar anne sütü bebeklerin tüm ihtiyacını karşıladığının bilinmesi gerekmektedir.

Hakkında BebekVeKadinca

BebekVeKadinca
BebekVeKadinca.Com Sitesinin Yöneticisi, Türkiye'de Marka Olmak Amacıyla Yola Çıktık, Hadi Hayırlısı Diyelim. :) Okuduğunuz Yazılara Lütfen Yorum Bırakın, Gelişmemiz'de Katkınız Olsun.

İlginizi Çekebilir.

3-4 yaş çocuk gelişimi

3-4 Yaş Çocuk Gelişiminde Çocuğunuzun Sağlığı ve Gelişimine Destek Olun

3-4 yaş çocuk gelişimi sona ererken, bu yaş aralığı çocuğunuzun modern beslenmenin sunduğu her şeyden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir