Kadınlar İçin Anabolik Diyet Nedir? Anabolik Diyet Nasıl Yapılır?

Diyet yaz ayları yaklaşırken özellikle kadınların sıklıkla uyguladığı zayıflama çözümlerindendir. Yaz aylarında denize girilirken bikini giymek ve çekici görünmek isteyen kadınlar fit bir vücutlarının olması gerektiğini bilirler. Zayıflayarak fit bir vücuda sahip olabilmek içinse yağ yakıp kas elde etmek gerekecektir. Yağ yakarak zayıflama yollarından olan anabolik diyet yöntemi hızlıca ve sağlıklı zayıflatan bir yöntemdir. Ancak anabolik diyet yapılırken de dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. Özellikle alınan protein miktarının farklı metabolizmaya sahip olan yaş gruplarında değişkenlik göstermesi gereklidir. Buna ek olarak anabolik diyeti yapılırken alınan karbonhidrat ve yağ miktarları da yaşlara göre ayarlanmalıdır. Bu yüzden anabolik diyetini yaşınıza uygun olarak yapmanız gerekmektedir.

Anabolik Diyette Protein Alımı

Yüksek protein barındıran yiyecekler kaslarda protein sentezine sebep olarak kas oluşumunu hızlandırmaktadır. Ancak vücudun alınan protein değerlerine nasıl bir anabolik tepki vereceği de oldukça önemlidir. Yaşlara göre değişkenlik gösteren metabolizma bazı durumlarda alınan proteini yetersiz bulurken bazı durumlarda da alınan proteinin vücuda göre çok yüksek değerlerde olduğunu belli eder. Anabolik diyet yaparken bu sebepten dolayı günlük protein alımınızı yaşınıza ve vücut tipinize göre seçmelisiniz. Yaşlara göre alınması gereken günlük protein miktarlarına bakacak olursak verilecek değerleri kilonuza oranlamanız gerekecektir. Örneğin 20 yaş altı 80 kilo birisi için günlük alınması gereken protein miktarı 17,5 ile 25 gram arasında olmalıdır. Bu hesaplamalarda kullanılan değerlerse 20 yaş altı için 1,4 ile 2 arası, 21 ile 40 yaş arasındakiler için 1,8 ile 2,5 arası, 41 ile 65 yaş arasındakiler için 2,2 ile 2,8 arası ve 65 yaş üstü için 2,6 ile 3 arası olarak belirlenmiştir.

Anabolik Diyette Karbonhidrat Alımı

Proteinde olduğu gibi karbonhidratlar da yaşınıza göre metabolizmanıza farklı şekilde etki edecek bir maddedir. Yapıcı metabolizmada insülin salgılanmasına yardımcı olan karbonhidratların aşırı doz alımında zararlı etkileri de bulunmaktadır. Protein alınmadan karbonhidrat alımı yapmak kas yapmak için yeterli olmayacaktır. Bu sebepten dolayı protein ve aminoasitle birlikte alınması tavsiye edilmektedir. Anabolik diyette alacağınız Karbonhidrat miktarı hesaplaması proteinde olduğu gibi yaş ve kilonuza oranla yapılmalıdır. Bu hesaplamalarda kullanılacak değerler 20 yaş altı için 4,4 ile 6,2 arası, 21 ile 40 yaş arasındakiler için 3,4 ile 5,4 arası, 41 ile 65 yaş arasındakiler için 2,4 ile 4,4 arası ve 65 yaş üstü için 1,4 ile 3,4 arası olarak belirlenmiştir. Örnek verecek olursak 21 ile 40 yaş arasında ve 70 kilo birinin günlük alması gereken karbonhidrat miktarı 48 ile 77 gram olması gerekmektedir.

Anabolik Diyette Yağ Alımı

Her diyette olduğu gibi Anabolik diyet yapılırken de alınan yağ miktarı azaltılmalı ve düzenlenmelidir. Tüketilmesi gereken yağ miktarı karbonhidrat ve proteinle oranlanması gerekmektedir. Yağlar çok önemli besinlerdir ve belli seviyelerin altına düşmesi istenilmez ancak fazlası da kilo alımına sebep olacaktır. Yağ tüketiminde bireysel alt sınır oran hesaplamasında 0,2 seviyesinin altına düşmemesi gerekmektedir. Ancak yaşınıza göre ideal tüketmeniz gereken yağ miktarları da protein ve karbonhidrat hesaplamalarında olduğu gibi yaş ve kilo oranına göre hesaplanmalıdır. Bu hesaplamalarda kullanılması gereken değerler 20 yaş altı için 0,5 ile 0,8 arası, 21 ile 40 yaş arasındakiler için 0,7 ile 1,0 arası, 41 ile 65 yaş arasındakiler için 0,9 ile 1,2 arası ve 65 yaş üstü için 1,1 ile 1,4 arası olarak belirlenmiştir.

Yorum yapın