Agorafobi Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

Agorafobİ Nedir?

Agorafobi (Agorafobili Panik Bozukluk) birçok insanın yaşamış olduğu alan korkusu olarak tanımlanabilir. Psikolojik bir hastalık olan agorafobi, kişilerin büyük ve heybetli alanlardan korkusudur. Tek başına kaldıklarında yaşayabilecekleri sorunlarla baş edemeyeceklerini düşünen kişiler çoğu zaman kendilerini küçük bir yerlere hapis ederler. Özellikle kalabalık şehir merkezlerinden, arabaların işlek olduğu caddelerden, tiyatrolardan, sinemalardan kaçınır ve uzak dururlar. Burada tehlike ile karşı karşıya gelebileceklerini ve bu tehlikeyle tek başlarına baş edemeyeceklerini düşünen kişiler oldukça büyük sorunlar yaşamaktadır.

Sosyal olarak hiçbir aktiviteye katılamayan bu rahatsızlığı yaşayan insanlar sosyal hayattan uzaklaşabilirler. Genellikle kendilerini eve kapatan agorafobi hastalığı yaşayan insanlar, hemen hemen her zaman endişe içerisindedirler. Agorafobi, panik atakla kesinlikle bağlantılıdır. Çünkü agorafobi hastalığı geçiren kişiler hep bir endişe içerisindedir ve her an panik içerisindedir. Tek başına kaldıklarında kendilerini güvende hissedemezler. Yanlarında biri olduğunda kendilerini daha güvenli ve huzurlu hissederler ve asla bu kişinin yanından ayrılmak istemezler. Evde bile endişe içerisinde olan agorafobi hastaları oldukça zor günler geçirebilirler.

Agorafobili Kişilerin Genellikle Gitmek İstemediği Yerler

Sinemalar
Marketler
İşlek caddeler
Şehir merkezleri
Alışveriş merkezleri
Havalimanları
Tiyatrolar
Otobüsler
Basık Odalar
Asansörler
Tramvaylar
Spor Salonları

Agorafobi rahatsızlığını yaşayan kişiler genel olarak güvenli olarak gördükleri yerin dışına çıkmayı pek sevmezler. Her yer onlar için tehtit ve tehlikeli olarak görünmektedir. Agorafobili kişileri sokakta yürürken görseniz bile onun rahatsızlığını anlayamazsınız. Bunun yalnızca yüzündeki tedirginliğinden anlamnız mümkün olabilir. Bazı agorafobisi ilerlemiş kişileri evinden başka hiçbir yerde göremeyebilirsiniz. Hastalar toplumsal alanlarda kendilerini güvende hissetmezler, zaruri bir durum görmedikçe dışarıya çıkmak istemezler ve dışardayken sürekli eve dönme çabasın içinde olurlar.

Agorafobi Belirtileri Nelerdir?

Agorafobinin belirtileri neredeyse panik atak belirtileri ile çok benzemekteir. Agorafobili kişilerde aşırı terleme, endişe hali, hızlı bir şekilde nefes alma-verme, nabız artışı ve diğer başka belirtiler gözlemlenmektedir. Psikolojik yöndenbu kişilerde korku, endişe, ölüm hissi ve başkaları gözlemlenmektedir.

Agorafobi Tedavisi

Agorafobinin tedavisi genellikle 2 yöntemle yapılmaktadır. Psikiyatr desteği ve ilaçla tedavi. Bu tedavi yöntemlerinden çok az kişi tedavi olamamıştır. Fakat genel olarak değerlendirecek olursak tedavi yöntemlerini kabul etmiş olan hastalardan yarısından çoğu bu yöntemlerle eski sağlığına geri kavuşmuştur. Hastalar psikoterapi almadan çok nadiren sağlıklarına kavuşmuşlardır. Tedavi olanların ise büyük bölümü hastalığı atlatmıştır.

Bilişsel davranışçı terapiyi deneyin.
Düzenli nefes egzersizleri yapın.
Uzman desteği alın.

Hakkında BebekVeKadinca

BebekVeKadinca
BebekVeKadinca.Com Sitesinin Yöneticisi, Türkiye'de Marka Olmak Amacıyla Yola Çıktık, Hadi Hayırlısı Diyelim. :) Okuduğunuz Yazılara Lütfen Yorum Bırakın, Gelişmemiz'de Katkınız Olsun.

İlginizi Çekebilir.

Saçkıran Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Saçkıran Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Saçkıran bir çeşit cilt enfeksiyonudur. Bu enfeksiyonatinea grubu mantarlar yol …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir