Adet Söktürücü Bitkiler Neler? En Etkili ve Doğal Adet Söktürücü Bitki Tavsiyeleri

Kadınlar için regl düzeni, iki regl başlangıcının 21-35 gün arayla olmasıdır. Sağlıklı regl süresi 2-7 gün olarak kabul edilir. Regl döneminde kaybedilen kan ise ortalama 40 ml’dir. Kadınlar bazı nedenlerden dolayı düzensiz regl olmaktadır. 35 günden fazla süren regl aralarında kadınların sağlıklı bir regl geçirmesi için çeşitli adet söktürücü bitkiler kullanılmaktadır. Bu bitkiler sayesinde kadınların regl dönemleri daha düzenli görülür. Geciken regl dönemleri ve regl döneminde görülen az kanama sonucunda kadınlar zorlu süreçten geçebilir. Sağlıklı regl dönemi için kullanılan bitkiler doğal adet getiricilerdir.

Doğal Adet Söktürücüler Nelerdir?

Regl düzensizliği olan kadınlar doğal yöntemlerle regl dönemini düzenleyebilir. İlaç kullanmak yerine doğal bitkilerden faydalanmak daha sağlıklıdır. Fakat adet söktürücü bitkileri bilinçli kullanmak gerekir. Doğal yöntemler için kullanılan bitkiler:

  • Maydanoz
  • Kekik
  • Civanperçemi
  • Papatya
  • Soğan

Adet getirici bitkiler arasında maydanoz doğrudan tüketilebildiği gibi kaynatılarak da tüketilebilir. Yukarıda yer alan bitkiler çay olarak tüketildiğinde regl düzenlediği gibi regl sancılarına da iyi gelmektedir.

Adet Söktürücü Bitkiler Nasıl Kullanılır?

Adet söktürücü bitkiler genellikle çay olarak tüketilmektedir. Maydanoz ve soğan kaynatılarak tüketilir. Kekik, civanperçemi ve papatya ise demlenerek tüketilir. Regl dönemini düzenlemek için tercih edilen doğal yollar arasında en etkili olan soğan suyudur. Regl düzensizliği yaşayan kadınlar 1 orta boy soğanın kabuklarını soyarak dörde bölmelidir. Soğanlar 2 su bardağı suda kaynatılmalıdır. 5 dakika kaynayan soğanın suyu süzülür ve içilir. Düzenli tüketildiğinde regl dönemini düzenler. Papatya çayı da regl dönemi düzenlemede etkili bir yöntemdir.

Günde 1 fincan papatya çayı tüketmek hem adet dönemini düzenler hem de adet sancılarını hafifletir. Civanperçemi, rahim ağzı kanserinde ve rahim temizlemede etkili bir bitkidir. Kadınların sağlıklı regl dönemi geçirmesine yardımcı olan bitki, demlenerek tüketilir. Aktarlardan kolaylıkla temin edilebilen bitkiden bir tutam alınır ve 1 bardak kaynar suya eklenir. Yaklaşık 5 dakika demlenen bitki çayı süzülür ve içilir. Kekik çayı da hem adet sancılarında hem de adet düzensizliğinde etkilidir. 1 bardağı kaynar suya 1 tatlı kaşığı kekik eklenir ve demlenir. Demlenen kekik çayı şekerle ya da şekersiz tüketilebilir.

Adet Düzensizliğinde Nelere Dikkat Etmeli?

Adet düzensizliği sıklıkla görülüyorsa doktora başvurmak gerekmektedir. Hormonsal bir sağlık probleminin olup olmadığı ya da rahimle ilgili bir sağlık probleminin olup olmadığı kontrol edilir. Eğer herhangi bir sağlık problemi yoksa ya da ilaç tedavisine gerek duyulmuyorsa bitkisel yöntemler tercih edilir. Maydanoz çayı, kekik çayı, soğan suyu uzun süreli tüketilmemelidir. Uzun süreli tüketilen bitki çayları kanamanın fazla olmasına neden olabileceği gibi tansiyon düşmesine neden olabilir, karaciğer ve böbrek sağlığını tehdit edebilir. Bu nedenle adet söktürücü bitkiler doğal çözüm olsa da bilinçli tüketilmelidir.

Yorum yapın