Adet Ağrılarına İyi Gelen Bitki Çayları Nelerdir?

Kadınların korkulu rüyalarından biri de adet ağrılarıdır. Hemen hemen kadınların neredeyse tamamında adet öncesi ya da adetin ilk üç dört günü bel ağrısı, kasık ağrısı ya da karın ağrısı görülmektedir.

Adet ağrılarının birçok nedeni vardır. Adet öncesinde ayakları üşütmek, rahim iltihabı ağrıların nedenlerinden birkaçıdır. Adet döneminde mümkün olduğu kadar ilaçlardan ağrı kesicilerden uzak

Adet döneminde ağrılar için ağrı kesici aldığınız gibi ağrıyı azaltan baskılayan bitkisel ürünlerden de faydalanabilirsiniz.

Zencefil çayı

Adet ağrıları için kullanabileceğiniz bitki çaylarından biri zencefil çayıdır. Zencefil merkezi ağrıları kesmekte son derece etkilidir. Zencefil tadı acı bir bitkidir. Zencefil çayı yapmak için bir bardak kaynar suyun içine bir çay kaşığı zencefil koyun. İçine 4-5 damla limon sıkıp bir tatlı kaşığı bal ekleyerek zencefil çayını tatlandırabilirsiniz.

Civanperçemi çayı

Civanperçemi bitkisi kadın hastalıklarının tedavisinde başarı ile kullanılan bir bitkidir. Adet düzensizliklerinde, miyom ve kistlerde de destekleyici ürün olarak kullanılır.

Civanperçemi çayı yapmak için bir bardak kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı civanperçemi atın. 10 dakika üstü kapalı demlendikten sonra çayınız içmeye hazırdır. Bu çayı ağrının durumuna göre adet döneminde sabah ve akşam iki defa bir fincan içebilirsiniz.

Böğürtlen çayı

C vitamini açısından zengin bir bitki olan böğürtlen vücuda enerji verir. Böylece adet döneminde yaşanan halsizliğe iyi gelir.

Böğürtlen çayı yapmak için bir bardak kaynar suyun içine 8-9 adet böğürtleni kaşıkla ezdikten sonra 2 bardak kaynar suyun içine atın. 10 dakika kadar kaynattıktan sonra süzen. Çayınız içmeye hazır.

Hayıt çayı

Hayıt çayı; adet döneminde hassaslaşan göğüslerin ağrısını azaltır. Göğüsleri hafifletir. Ayrıca adet döneminde oluşan kramplara da iyi gelir.

Hayıt çayı yapmak için bir bardak kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı hayıt otu atın. Hayıt otunun mevsiminde toplanmış ve serin yerde kurutulmuş olması önemlidir. 10 dakika demlendikten sonra çayınızı içebilirsiniz.

Adet dönemi kadınların hassas olduğu bir dönemdir. Bu dönemde mideniz daha hassas olabilir. Bulantı ya da kusma yaşayabilirsiniz. Böyle bir durumda zencefil çayı tercih edebilirsiniz.

Hakkında BebekVeKadinca

BebekVeKadinca
BebekVeKadinca.Com Sitesinin Yöneticisi, Türkiye'de Marka Olmak Amacıyla Yola Çıktık, Hadi Hayırlısı Diyelim. :) Okuduğunuz Yazılara Lütfen Yorum Bırakın, Gelişmemiz'de Katkınız Olsun.

İlginizi Çekebilir.

Göğüste Çatlak ve Yara Oluşumu Önleme ve Tedavi

Hasar görmüş meme ucu ile emzirmek, bıçakla kazımak kadar acıyabilir. Bebeğinizi rahat bir şekilde emzirmenin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir