Regl Ağrılarına İyi Gelen Bitki Çayları Nelerdir? Regl Ağrılarını Azaltan En Etkili Çaylar

Kadınların korkulu rüyalarından biri de regl ağrılarıdır. Hemen hemen kadınların neredeyse tamamında relg öncesi ya da regl’in ilk üç dört günü bel ağrısı, kasık ağrısı ya da karın ağrısı görülmektedir. Regl ağrılarının birçok nedeni vardır. Regl öncesinde ayakları üşütmek, rahim iltihabı ağrıların nedenlerinden birkaçıdır. Regl döneminde mümkün olduğu kadar ilaçlardan ağrı kesicilerden uzak Regldöneminde ağrılar için ağrı kesici aldığınız gibi ağrıyı azaltan baskılayan bitkisel ürünlerden de faydalanabilirsiniz.

Zencefil çayı

Regl ağrıları için kullanabileceğiniz bitki çaylarından biri zencefil çayıdır. Zencefil merkezi ağrıları kesmekte son derece etkilidir. Zencefil tadı acı bir bitkidir. Zencefil çayı yapmak için bir bardak kaynar suyun içine bir çay kaşığı zencefil koyun. İçine 4-5 damla limon sıkıp bir tatlı kaşığı bal ekleyerek zencefil çayını tatlandırabilirsiniz.

Civanperçemi çayı

Civanperçemi bitkisi kadın hastalıklarının tedavisinde başarı ile kullanılan bir bitkidir. Regl düzensizliklerinde, miyom ve kistlerde de destekleyici ürün olarak kullanılır. Civanperçemi çayı yapmak için bir bardak kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı civanperçemi atın. 10 dakika üstü kapalı demlendikten sonra çayınız içmeye hazırdır. Bu çayı ağrının durumuna göre regl döneminde sabah ve akşam iki defa bir fincan içebilirsiniz.

Böğürtlen çayı

C vitamini açısından zengin bir bitki olan böğürtlen vücuda enerji verir. Böylece regl döneminde yaşanan halsizliğe iyi gelir. Böğürtlen çayı yapmak için bir bardak kaynar suyun içine 8-9 regl böğürtleni kaşıkla ezdikten sonra 2 bardak kaynar suyun içine atın. 10 dakika kadar kaynattıktan sonra süzen. Çayınız içmeye hazır.

Hayıt çayı

Hayıt çayı; regl döneminde hassaslaşan göğüs ağrısını azaltır. Göğüsleri hafifletir. Ayrıca regl döneminde oluşan kramplara da iyi gelir. Hayıt çayı yapmak için bir bardak kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı hayıt otu atın. Hayıt otunun mevsiminde toplanmış ve serin yerde kurutulmuş olması önemlidir. 10 dakika demlendikten sonra çayınızı içebilirsiniz. Regl dönemi kadınların hassas olduğu bir dönemdir. Bu dönemde mideniz daha hassas olabilir. Bulantı ya da kusma yaşayabilirsiniz. Böyle bir durumda zencefil çayı tercih edebilirsiniz.

Yorum yapın