40 Yaşından Sonra Hamile Kalmanın Riskleri

Anne olmayı geciktirmek, çeşitli fizyolojik farklılıklar ve vücudun deforme olmasından dolayı çeşitli riskleri barındırıyor. Bunun yanında ise anne olan kişinin sağlığında olumsuz sonuçlara yol açabiliyor.

Ortaya Çıkabilecek Hastalıklar

Bu konuda çoğu uzman 40 yaşından sonra hamile kalanların karşı karşıya kalabileceği bazı hastalıklar hakkında bilgi veriyor. Hamile kalanın bedeninde sadece ve sadece genç ve sağlıklı kadınların kaldırabileceği ve direnebileceği değişiklikler meydana geliyor. Fakat bu durum 40 yaşı üstü kadınlarda yaşandığında ise kalp, damar, solunum, böbrek, iskelet, meme, cilt ve jinekolojik organları özellikle de rahim olmak üzere neredeyse bütün vücuttaki sistemler etkileniyor. Bununla birlikte vücuttaki kan miktarı yüzde 50 oranında artış gösteriyor.

Bu da kalbin normal yükünün yüzde 50 oranında artış göstermesi anlamına geliyor. Eğer sağlık sorunu yok ve organ sistemi iyi durumdaysa genelde bir sorun yaşanmıyor. Fakat belirli sağlık sorunları varsa ve organ sistemleri iyi durumda değilse hamilelik dönemi bu durumu çok daha arttırıyor. Geç yaşlarda gebe kalınması çeşitli hastalıkları da tetikliyor. Örneğin o güne kadar annede görülmeyen bazı hastalıklar bu yolla kendini gösteriyor. Ve özellikle belirtmek gerekir ki kalp, karaciğer gibi ciddi sorun yaratabilecek hastalıklar 3-6 aydan sonra ağırlaşabiliyor.

Gebeliğin Bebeğe Etkisi Ne Olur?

Bu yaşta hamilelik ayrıca anne adayında hiper tansiyon, pre-eklampsi, çoğul doğum ve diyabete de yola açabiliyor. Tüm bunları yaşayıp yaşamamak tamamen sizin dayanıklılığınıza bağlıdır. 45-46 yaşlarında çocuğunuzun downsendromlu olma riski 23 de 1, kromozalabnormalite ile dünyaya gelme olasılığı ise 15 de 1 olarak göze çarpıyor. Hamile kalmadan önce bunları duymak cesaretinizi kırmamalı, bunu istiyorsanız, fizik ve mental açıdan çocuk yetiştirmeye hazır ve kararlı iseniz, buna kimse engel olamaz.

Hamile Kalmak İçin En İdeal Yaş Aralığı Nedir?

Çoğu tıp uzmanı ve otoriteye göre gebelik için bir kadının 20 ile 32 yaş aralığıdır. Bu dönemler bir kadın için en verimli ve en güvenli dönemlerdir. Hamilelik için bu dönemler tercih edilmelidir.

Yorum yapın