1 – 5 Yaş Arası Çocuklarda Kabızlık Sorunu Tedavi ve Önlemleri

Çocuklarda kabızlık ya da diğer bağırsak hareketleri için herhangi bir şekilde şu ya da bu kadar olur gibi bir istatistik yoktur. Çocuklar her öğünden sonra kaka yapabilir ya da bir veya iki gün gecikebilir. Yaklaşık olarak 4 yaşındaki çoğu çocuk günde 3 kez tuvalete giderler.

Çocuğunuzun kakasına bakmak, eğer kabızsa işe yarayacaktır. İşaretler şunları içerir:

 • Kaka yapılırken ser ve büyük olarak çıkması ve çocuğunuzu rahatsız etmesi.
 • Tavşan pisliğine benzeyen küçük ve kuru kaka
 • Çok akıcı kaka.

Çocuğunuzun bağırsakları tıkandığında, sıvı dışkılar tıkanıklığın geçmesine engel olabilir ve çocuğunuzun poposunda veya zaten lazımlık eğitimi almışsa iç çamaşırında görülebilir. Bunu görürseniz, sadece ishal sanmayın, kabızlık belirtisi de olabilir.

Çocuklarda kabızlık sorununda davranışlar da size bir ipucu verebilir

Kabız olan çocuklar daha büyük olasılıkla:

 • Haftada üç kez kaka yapmak
 • Kaka tutmaya çalışma belirtileri göstermek: ayak uçlarında durmaya çalışırlar, sırtları kambur durur, yüzlerinde acı ifadesi görülebilir
 • Bir yara ya da sancılı karın şikâyeti
 • Düşük enerji ve halsizlik
 • Çok kokulu gaz çıkarmak ve sürekli bağırsak hareketleri olması
 • İştahsızlık
 • İç Çamaşırında katı ve küçük kakalar görmek

Çocuklarda kabızlık sinir bozucu olur ve agresiflik gösterebilirler, ancak olabildiğince sakin görünün. Stres kabızlığı daha da kötüleştirebilir.

Çocuklarda Kabızlık Neden Olur?

Çocuklarda kabızlık; genelde tuvalet eğitimi ve ana okulu ya da ilk okula başlangıç dönemlerinde daha fazla görülür.

Küçük çocuklarda en yaygın kabızlık nedenleri şunlardır:

 • Yeterli lif veya su almamak
 • Lazımlık eğitimi ile ilgili sorunlar
 • Genel stres veya kaygı

Çocuklarda Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer çocuğunuzun kabız olduğunu düşünüyorsanız öncelikle bir uzmana başvurmanızda fayda olacaktır. Randevunuzu beklerken, çocuğunuzun kabızlığını rahatlatmaya çalışabileceğiniz birçok şey vardır:

Çocuğunuzun lif alımını artırın. Meyve, sebze, fasulye ve kepekli ekmek ve tahıllar tüm iyi lif kaynaklarıdır. Özellikle, elmalar, üzümler, armutlar ve çilek gibi meyveler, işlerin yürümesine yardımcı olmak için harikadır.

Çocuğunuzun dışkılarını yumuşak ve bağırsaklarını sağlıklı tutmaya yardımcı olmak için, onu her gün en az altı ila sekiz bardak sıvı içmeye teşvik edin. Su veya süt en iyi sıvılardır, ancak iyi seyreltilmiş meyve suyu da (bir birim meyve suyuna 10 birim su) verebilirsiniz.

Fiziksel aktivite bağırsakları hareket ettirmeye yardımcı olabilir. Çocuğunuzu her gün yürümeye, tırmanmaya ve koşmaya teşvik edin.

Çocuğunuzun Karnına Saat Yönünde Dairesel Hareketle Masaj Yapın

Çocuğunuzu hazır olmadan tuvalet konusunda sıkıştırmayın. Onu lazımlık kullanmaya itmek onu korkutup endişelendirebilir ve bağırsak hareketlerini durdurabilir. Çocuğunuzun bunu yaptığını fark ederseniz, eğitimi beklemeye alın ve gerçekten hazır olduğunu belirten işaretler görene kadar tekrar denemek için bekleyin.

Kabız olan çocuklar, bir kaka yapmaları gerektiğinde bunu her zaman algılayamayabilirler. Çocuğunuzun, gitmesi gerekip gerekmediğini görmek için yemeklerden sonra ya da yatmadan önce lazımlık veya tuvalet üzerinde 5 ila 10 dakika harcamasını teşvik edin. Çocuğunuz kreş ya da okulöncesi eğitim görüyorsa, düzenli olarak lazımlık mı yoksa tuvalet mi kullandığını kontrol edin. Çocuğunuz kaka yapmamak için “dayanıyor” ise, yararlı olabilecek bir ödül çizelgesi hazırlayın. Çocuğunuz tuvaleti kullanıyorsa, ayaklarını yere koyması için bir kutu ayarlayın

Doktorunuz muhtemelen çocuğunuzun bağırsaklarının tekrar hareket etmesine yardımcı olmak için hafif bir müshil reçete yazacaktır. Bu yaklaşık bir hafta sonra işe yaramıyorsa, daha güçlü bir müshil denemeyi düşünebilir. Çocuğunuzun kakasının normale dönmesi bazen haftalar hatta aylar alabilir. Çocuklarda kabızlık rahatsızlığı sürecinde, çocuğunuza karşı anlayışlı ve hoşgörülü olmalısınız. Unutmayınız ki stres te kabızlığa neden olabiliyor. Çocuğunuz bu rahatsızlığından dolayı altını ya da iç çamaşırlarını kirletiyor olabilir. Bu konuda onu uyarmak işe yaramayacaktır. Sonuçta çocuğunuz bu bilinçli bir şekilde yapmıyor. Bu yüzden elinizden geldiği kadar özverili olmalısınız.

Yorum yapın